2027 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, Freightliner M2, 23346
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23346 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Auto-Grip Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST12L2D261435 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 22' |
| Number Of Winches | 12000DP_Worm - 12K# DP Worm Winch Upgrade |
More Body Features
| AUSD602024 -60" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 | |
| LCGDP | 3/16" Heavy Duty Diamond Deck Plate |
| LCGRFRABR | Aluminum Blade Removeable Side Rails |
| LCGBBGS12 | Galvanized Sub-Frame Upgrade |
| 15_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package Upgrade |
|
|
57" Tall Steel Deck Mounted Cab Guard |
|
|
Zip's Built Toolbox Sliding Drawer System |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
| PTO-Hot Shift-L | Hot Shift PTO |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 1 Function Air Shift Remote Control: Winch In/Out |
|
|
5/16" X 3' Grade 70 V-Chain Assembly |
|
|
Grade 70 5/16" X 10' Chains with 15" J-Hook, Qty. 2 |
|
|
SafeAll 14' 8 Point Tie Down Kit |
|
|
Feniex Quantum LED Amber Light Bar with Stop/Turn/Tail/Flood/Alley |
|
|
Maxxima Model 40 LED Winch Work Lights, Qty. 4 |
|
|
ECCO LED Pylon Flood Lights, Qty. 2 |
| BP-562872 | 48" LED Strip Lights For Toolboxes, Qty. 2 |
| 4-FR-Panel | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
| 12-0940193 | Galvanized Century Mud Flap Or Front Splash Guard Kit |
|
|
30" Zip's Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
|
|
22" Wireless Tow Light Bar with Stop/Turn/Tail/Warning/Work |
| That 22.5 KW/Pete AB | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
2# 8oz Dry Chemical Rechageable Fire Extinguisher |
|
|
Fire Extinguisher Mount |
|
|
Zip's Built Garbage & Gas Can Holder with Built In Step |
|
|
Zip's Built Garbage & Gas Can Holder with Built In Step |
|
|
18" Broom with Fiberglass Handle |
|
|
Square Point Long Handle Shovel |
|
|
SafeAll Custom Galvanized Broom & Shovel Holder |
| Live Air | Live Air Supply Run From Tank |
Chassis Specs
| Stock Number | NV23346 |
|---|---|
| Year | 2027 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 2 |
| Transmission | Allison 2100RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 18,000# |
| Cab To Axle | 150" |
| Wheel Base | 216" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: HSR2SA 255/70R22.5 (Continental), Rear Tires: HDR 255/70R22.5 (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FVACWFC5VHXE9370 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/XM Satellite Stereo Radio
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Vinyl 2 Man Bench Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
2.5# Fire Extinguisher
Chrome Bumper/Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH & RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tanks
6 Gallon DEF Tank
Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Vinyl Flooring
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.