2016 Century Aluminum 12 Series LCG™ Car Carrier, Freightliner M2, 23065
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23065 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Aluminum Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 215L12A-15073-HI14 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 21' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
Code 3 21TR LED Light Bar
Stop/Turn/Tail In Light Bar
102" Wide Body
7 In Dash Switch Panel
8 Key Slots
Winch Work Lights
Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH & RH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes
Dual Controls
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
1 Set Hook Up Lights
Wheel Lift L-Arms
Extra Lights On Bed Sides
Shovel & Shovel Holder Near Controls
8 Point Tie down Kit
22" Wireless Tow Light Bar
1 Set J-Chains
V-Chain
Chassis Specs
| Stock Number | UV23065 |
|---|---|
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 329673 |
| Hours | 17646 |
| Transmission | Allison 2100RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 19,000# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 210" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5, Rear Tires: 255/70R22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FVACWDT4GHHC6543 |
More Chassis Features
Vinyl 2 Man Bench Toolbox Passengers Seat
Tilt/Telescopic Wheel
Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Extra Lights Mounted On Grille & Sides Of Cab
Jumper Cable Kit Mounted On Bumper
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.