2018 Century Aluminum 12 Series LCG™ Car Carrier, Freightliner M2, 21350
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV21350 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Aluminum Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 215L12A-00617-HD17 |
| Body Type | 12 Series LCG |
| Length | 21' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey |
More Body Features
Galvanized Sub-Frame
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
Code 3 21TR Light Bar
Stop/Turn/Tail In Light Bar
102" Wide Body
7 In Dash Switch Panel
6 Key Slots
Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH & RH 70" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes
LH & RH 34" X 18" X 18" Aluminum Open Top Fender Boxes
Dual Controls
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
7 Wire Plug In
1 Set Hook Up Lights
V-Strap Assembly
Extra Light Mounted On Tailboard
Tire Skates
4-Way Tire Iron
Assorted Lumber
Ratchets & Straps
Chassis Specs
| Stock Number | UV21350 |
|---|---|
| Year | 2018 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 280373 |
| Hours | 12625.2 |
| Transmission | Allison 2100RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 18,000# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 211" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 13/32", Rear Tires: 255/70R22.5 13/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FVACWFC6JHJN3425 |
More Chassis Features
Vinyl 2 Man Bench Passengers Seat
Tilt/Telescopic Wheel
Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Extra Lights Mounted On Grille
Color: BLACK/BLUE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.