2018 Vulcan Steel 10 Series Car Carrier, Dodge Ram 5500HD 4X4, 23389
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23389 |
|---|---|
| Equipment Brand | Vulcan |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 195C10S-18095-GA18 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey 8K# |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
6 In Dash Switch Panel
96" Wide Body
Under Body Tie Down Bar
Rhino-Lined Removeable Steel Tube Side Rails
Slim LED Light Bar
6 Key Slots
Winch Work Lights
LH Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolbox
1 Set J-Chains
V-Chain Assembly
Dual Controls
Front/Rear Safety Chains
1 Set Hook Up Lights
Vulcan L-Scoops
3 Way Pivot-L System
Rhin-Lined Bed Sides
Safety Warning Triangle Kit
22" Wireless Tow Light Bar
Chassis Specs
| Stock Number | UV23389 |
|---|---|
| Year | 2018 |
| Make | Dodge |
| Model | Ram 5500HD 4X4 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 325 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 98769 |
| Transmission | Aisin AS69RD HD Automatic |
| Axle Ratio | 4.44 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 13,500# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 205" |
| Brake Type | Hydraulic Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring Ride |
| Tires | Front Tires: 225/70R19.5 10/32", Rear Tires: 225/70R19.5 10/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 3C7WRNDL1JG233726 |
More Chassis Features
SLT Cab Trim Package
Air Conditioning
Split Cloth Seat w/Head Rests & Center Console
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Front Tow Hooks
Engine Block Heater
Nerf Bars
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Fiberglass Fenderettes
Fire Extinguisher
Color: WHITE/BLACK
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.