2019 Century 1150 50 Ton Rotator Wrecker, Peterbilt 567 with 36" Sleeper, 23414
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23414 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 1150 50 Ton Heavy Duty Rotator Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 1150-0514-G19 |
| Body Type | Heavy Duty Rotator |
| Number Of Winches | 5 Total: 2 50K# Boom, 2 22K# Turret, 1 50K# Drag |
More Body Features
55K# Underlift
Slim LED Light Bar
Aluminum Tube Pylon with Stop/Turn/Tail
Power Touch Net Switch Panel
Cordless Raptor Remote Control
Winch Work Lights
Air Winch Clutch Release
Cable Boom Wings
Dual Raptor Controls
Rear Safety Chains
7 Wire Plug In
Upper & Lower Hook Up Lights On Tailboard
Rear Hydraulic Extendable Stiff Legs with Flipper Feet
Air Hose
Live Air Mounted On Tailboard
36" Tunnel Toolbox
6 LH & RH Toolboxes with Dri-Dek & Strip Lights
4 D-Rings Mounted On Tailboard
10 D-Rings Mounted On Boom
LH & RH Wheel Lift Controls On Tailboard
Stainless Steel Fenderettes
Stainless Steel Door Guards, Cylinder Wraps & Tailboard Dress Up Kit
36" Wireless Tow Light Bar
Extra Lights On Stinger, Wrecker Sides & Tailboard
9 Chains
Rotating Chain Rack
Front Outriggers with Stainless Steel Trim
RH Outrigger D-Ring
Toolboxes Have Splatter Paint
Flashing Warning Door Lights
Wheel Lift Anchor Spade
5th Wheel Adapter
Pintle Hook Adapter
Snatch Block
Frame Fork Adapters
8 Pair Frame Forks
Spring Fork Adapters
Fork Riser Brackets
17 Shackles
2 Unions/Master Links
2 72" Spreader Bars with 4 End Caps
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | Pusher + 2 |
|---|---|
| Stock Number | UV23414 |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 567 with 36" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 565 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 133209 |
| Hours | 7041 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| GVWR | 82,000# |
| Front Axle Weight Rating | 20,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 18,740# Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 216" |
| Wheel Base | 348" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 425/65R22.5 12/32", Pusher Tires: 385/65R22.5 18/32", 1st Rear Tires: 11R24.5 20/32", 2nd Rear Tires: 11R24.5 15/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NPCX4TXXKD275369 |
More Chassis Features
AM/FM/CD/Bluetooth/MP3/USB Touch Screen Stereo Radio
Window Deflectors
RH Window Chop
Remote Keyless Entry
Tilt/Telescopic Wheel
RH In Dash Work Station
RH 60 Gallon Aluminum Fuel Tank
Stainless Steel Fenderettes
Front Tow Hook
2 Small Pods Mounted On Cab Roof
Extra Lights In Grille, Bumper, Under Doors, Under Seats & Sides Of Hood
ECCO Rear Vision Camera System
Cobra CB Radio
Fire Extinguisher
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.