2019 Century 5130 25 Ton Wrecker, Kenworth T880 with 30" Sleeper, 23415
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23415 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 5130 25 Ton Heavy Duty Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 5130-1367-G18 |
| Number Of Winches | 2 25K# Planetary |
More Body Features
Power Touch Net Switch Panel
Slim LED Light Bar
Aluminum Tube Pylon with Stop/Turn/Tail
Air Winch Clutch Releases
Cable Tensioners
Cable Boom Wings
1 Set Work Lights
Dual Controls
Rear Safety Chains
7 Wire Plug In
Lower Hook Up Lights
Rear Hydraulic Stiff Legs with Flipper Feet & D-Rings Mounted
Air Hose & Reel On Tailboard
6 LH & 6 RH Toolboxes
Strip Lights In Toolboxes
24" Tunnel Toolbox
2 D-Rings Mounted On Tailboard
1 D-Ring Mounted On Boom
Aluminum Dress Up On Catwalk
Stainless Steel Door Guard
Rubber Fenderettes
36" Wireless Tow Light Bar
Extra Lights On Wrecker Sides, Pylon & Tailboard
5th Wheel Adapter
Pintle Hook Adapter
Frame Fork Adapters
7 Pair Frame Forks
End Cap Chain Adapters
Spring Fork Adapters
U-Bolt Fork Adapters
6 Endless Loop/Round Slings
7 Drawer Toolbox
Bus Lift with Built In Storage
Stainless Steel Dress Up On Tailboard
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | 2 |
|---|---|
| Stock Number | UV23415 |
| Year | 2019 |
| Make | Kenworth |
| Model | T880 with 30" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 500 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 328105 |
| Hours | 15060 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 4.11 |
| GVWR | 54,320# |
| Front Axle Weight Rating | 14,320# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Each |
| Cab To Axle | 180" |
| Wheel Base | 306" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 11R24.5 9/32", 1st Rear Tires: 11R24.5 18/32", 2nd Rear Tires: 11R24.5 11/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NKZL49X7KJ252992 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Horns/Air Compressor/Air Dryer
Leather Air Ride High Back Drivers Seat w/Arm Rests
Leather Air Ride High Back Passengers Seat w/LH Arm Rest
LH 60 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 90 Gallon Aluminum Fuel Tank
Chrome Bumper/Grille
Remote Keyless Entry
Cruise Control
Tilt/Telescopic Steering Wheel
Power Windows/Door Locks
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror
AM/FM/CD/Weather Band/Blue Tooth/USB Radio
Fire Extinguisher
Safety Warning Triangle Kit
Front Tow Hook
Rubber Flooring
Engine Block Heater
Stainless Steel Sun visor
Dual Vertical Exhaust Stacks
LH Cab Mounted Spot Light
Cobra CB Radio
Extra Lights In Grille
Rear Vision Camera System
Cab Roof Marker Lights
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.