2019 Century 9055XL 50 Ton Wrecker, Peterbilt 567 with 36" Sleeper, 23259
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23259 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 9055XL 50 Ton Heavy Duty Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 9055XL-0110-B18 |
| Number Of Winches | 2 50K# Planetary |
More Body Features
Air Shift PTO
In Cab Throttle
Power Touch Net Switch Panel
55K# Underlift
Slim LED Light Bar
Aluminum Tube Pylon
Stop/Turn/Tail On Pylon
Air Winch Clutch Release
Cable Tensioners
Cable Boom Wings
1 Set Work Lights
Dual Controls
Rear Safety Chains
7 Wire Plug In
1 Set Upper Swivel Hook Up Lights
Rear Hydraulic Extendable Stiff Legs with Flipper Feet
Air Hose
2 Air Hoses/Reels Mounted @ Rear
Live Air Mounted @ Rear
Glad Hands Hook Ups
Aluminum Rail Caps
Aluminum Dress Up On Cat Walk
2 D-Rings On Tailboard
3 D-Rings On Boom
Stainless Steel Tailboard Dress Up Kit
Stainless Steel Fenderettes
36" Wireless Tow Light Bar
Extra Lights On Wrecker Sides & Stinger
8 Chains
Splatter Paint In Toolboxes
5th Wheel Adapter
Pintle Hook Adapter
4 Snatch Block Holders
2 27" X 19" X 11" Mesh Lumber Baskets
1 48" X 18" X 4.5" Mesh Lumber Basket
Frame Fork Adapters
5 Pair Frame Forks
End Cap Chain Adapters
Spring Fork Adapters
U-Bolt Fork Adapters
Side Pull Stabilizer Forks
Rear Corner Marker Lights
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | Pusher + 2 |
|---|---|
| Stock Number | UV23259 |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 567 with 36" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 565 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 184967 |
| Hours | 9292 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| GVWR | 85,000# |
| Front Axle Weight Rating | 20,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 221" |
| Wheel Base | 248" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 385/65R22.5 18/32", Pusher Tires: 385/65R22.5 11/32", 1st Rear Tires: 11R24.5 19/32", 2nd Rear Tires: 11R24.5 10/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NPCX4TX6KD275272 |
More Chassis Features
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/CD/Bluetooth/MP3/USB Stereo Radio
Leather Air Ride Heated High Back Driver Seat w/Arm Rests
Leather Air Ride Heated High Back Passenger Seat w/LH Arm Rest
Remote Keyless Entry
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Aluminum Herd Bumper/Chrome Grille
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror
LH 80 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 60 Gallon Aluminum Fuel Tank
Dual Vertical Exhaust Stacks
Stainless Steel Fenderettes
Engine Block Heater
Stainless Steel Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
LH Cab Mounted Spot Light
Rear Vision Camera System
Fire Extinguisher
Safety Warning Triangle Kit
2 Small LED Pod Light Bars On Cab Roof
Extra Lights On Grille
Stainless Steel Fenderettes
Jumper Cable Kit with Cable On Back Of Sleeper
Passenger Seat Pull Out Desk
Color: WHITE/GREEN
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.