2019 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, Kenworth T270, 23112
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23112 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Type | 12 Series LCG |
| Length | 21' |
| Number Of Winches | 1 Ramsey |
More Body Features
Slim LED Light Bar
102" Wide
In Dash 6 Switch Panel
Winch Work Lights
Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
6 Key Slots
10 Stake Pockets Each Side
LH & RH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes
Trash Can Mounts On Rear Of Toolboxes
Trash Can
Dual Controls
Front/Rear Safety Chains
CR6 Plug In
Hook Up Lights
Wheel Lift L-Arms
Extra Lights On Bed Sides
Turn Signals Mounted Midway On Bed Sides
4 Ton Snatch Block
Floor Jack
1 Set J-Chains
V-Chain Assembly
Safety Warning Triangle Kit
Trailer Hitch Ball
Chassis Specs
| Stock Number | UV23112 |
|---|---|
| Year | 2019 |
| Make | Kenworth |
| Model | T270 |
| Engine Make | Paccar |
| Engine Model | PX-7 |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 261165 |
| Hours | 9416 |
| Transmission | Allison 2500RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.63 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 214" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 9/32", Rear Tires: 255/70R22.5 11/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 2NKHHM6X6KM246093 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/iPod Interface/USB Stereo Radio w/Auxiliary Inputs
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Vinyl 2 Man Bench Passenger Seat
Power Windows/Door Locks
Painted Sun Visor w/Marker Lights
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH 75 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH Down View Mirror/RH Peep Window
Cab Roof Marker Lights
Chrome Grille/Bumper
Motorola CB Radio
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.