2019 Vulcan 882 8 Ton Wrecker, Chevrolet 3500HD, 22646
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV22646 |
|---|---|
| Equipment Brand | Vulcan |
| Equipment Model | 882 8 Ton Light Duty Wrecker with Tow Sling & Conventional Wheel Lift |
| Body Serial Number | 882-03056-E18 |
| Number Of Winches | 2 Ramsey 8K# |
More Body Features
Clutch Pump
In Cab Throttle
Tow Sling
4,000# Under Lift Capacity
Slim LED Light Bar
6 Switch Panel In Cab
Aluminum Tube Pylon
Winch Clutch Releases
Cable Tensioners
Dual Controls
Rear Safety Chains
2 D-Rings Mounted On Tailboard
CR6 Plug In
1 Set Hook Up Lights
1 Set Vulcan L-Scoops
3 Way Pivot-L System
24" X 94" Lighted Tunnel Toolbox
LH & RH Toolboxes
Aluminum Dress Up On Wrecker Top
Dual Wheel Lift Controls On Tailboard
Hand Rails
Stainless Steel Door Guard Kit
Dollies, Dolly Mounts, Aluminum Crossbars
Chassis Specs
| Stock Number | UV22646 |
|---|---|
| Year | 2019 |
| Make | Chevrolet |
| Model | 3500HD |
| Engine Make | Vortec |
| Engine Model | 6.0L |
| Horsepower | 360 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Mileage | 113997 |
| Transmission | Automatic |
| Axle Ratio | 4.10 |
| GVWR | 13,200# |
| Front Axle Weight Rating | 4,800# |
| Rear Axle Weight Rating | 9,750# |
| Cab To Axle | 84" |
| Wheel Base | 162" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Suspension | Spring |
| Tires | Front Tires: LT235/80R17 12/32", Rear Tires: LT235/80R17 10/32" |
| Wheels | Steel w/Stainless Steel Wheel Simulators |
| VIN | 1GB3CWCG7KF101136 |
More Chassis Features
Chrome Grille
Nerf Bars
Extra Lights In Grille & Bumper
Jumper Cable Kit Mounted On Bumper
Color: WHITE/BLUE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.