2021 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, Ford F750SDEC, 23411
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23411 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Auto-Grip Wheel Lift |
| Body Serial Number | 210C12S-09817-HF20 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 21' |
| Number Of Winches | 1 8K# |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle Control
4 In Dash Switch Panel
102" Wide Body
Roller Tip Bed
Galvanized Sub-Frame
ECCO Slim LED Light Bar with Stop/Turn/Tail
Stationary Cab Guard
10 Stake Pockets Each Side
6 Key Slots
Cordless Remote Control with 12 Buttons
Winch Work Lights
LH & RH Winch Clutch Releases
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH & RH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes
LH & RH 48" X 18" X 4" Top Trays
Dual Controls
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
1 Set Hook Up Lights
22" Wireless Tow Light Bar
Extra Lights On Tailboard
Chassis Specs
| Stock Number | UV23411 |
|---|---|
| Year | 2021 |
| Make | Ford |
| Model | F750SDEC |
| Engine Make | PowerStroke |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 270 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 241355 |
| Transmission | Torqshift 6 Speed Automatic |
| GVWR | 25,999# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,280# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 239" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 9/32", Rear Tires: 255/70R22.5 18/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FDWX7DE6MDF04535 |
More Chassis Features
XL Cab Trim Package
Air Conditioning/ Air Compressor/Air Dryer
AM/FM/BlueTooth/USB Stereo Radio
Split Cloth Seat w/Head Rests & Center Console
Rear Cloth Bench Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring with Rubber Floor Mats
Remote Keyless Entry
Chrome Bumper/Grille
Front Tow Hooks
Jumper Cable Kit On Bumper
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Engine Block Heater
LH 50 Gallon Aluminum Fuel Tank
Rear Vision Camera System
Extra Lights On Grille
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.