2021 Holmes Detachable Towing Unit DTU, 2014 Kenworth W900 with 60" Sleeper, 22786
Miles: 526793
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV22786 |
|---|---|
| Equipment Brand | Holmes |
| Equipment Model | Detachable Heavy Duty Towing Unit DTU |
| Body Serial Number | DTU3MAR21774 |
| Body Type | Detachable Towing Unit |
| Number Of Winches | 1 Bison 20K# |
More Body Features
35,000# Underlift
Air Shift PTO
2 In Dash Switch Panel
In Cab Throttle
Cordless Remote
2 In Dash Switch Panel
In Cab Throttle
Cordless Remote
Air Winch Clutch Release
Cable Tensioner
RH Controls
Rear Safety Chains
7 Wire Plug In
Wheel Lift L-Arms
LH & RH 60" X 18" X 18" Steel Toolboxes
Full Poly Fenders
36" Wireless Tow Light Kit
Extra Lights On Side & Rear Of Toolboxes
5th Wheel Attachment
Pintle Hook Attachment
Frame Fork Adapters
3 Sets Frame Forks
End Cap Chain Adapters
Spring Fork Adapters
Work Lights Mounted On Back Of Sleeper
Hook Up Lights
Live Air At Rear
Strip Lights In Toolboxes
Ratchets/Straps
1 Set Tire Straps
Bus Lift with Storage
Hook Up Lights
Live Air At Rear
Strip Lights In Toolboxes
Ratchets/Straps
1 Set Tire Straps
Bus Lift with Storage
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | 2 |
|---|---|
| Drive | 2 |
| Stock Number | UV22786 |
| Year | 2014 |
| Make | Kenworth |
| Model | W900 w/60" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 525 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 526793 |
| Hours | 15645 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 3.70 |
| GVWR | 53,200# |
| Front Axle Weight Rating | 13,200# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Each |
| Cab To Axle | 124" |
| Wheel Base | 276" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 285/75R24.5 4/32", 1st Rear Tires: 285/75R24.5 6/32", 2nd RearTires: 285/75R24.5 6/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1XKWD49X5EJ393229 |
More Chassis Features
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/CD/Bluetooth/USB/MP3 Stereo Radio
Leather Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rest
Fixed Cloth Low Back Passenger Seat
Power RH Window
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Stainless Steel Sunvisor
Heated Swing Out Mirrors w/Spot Mirrors
RH Down View Mirror/Peep Window
LH 90 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 120 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH & RH Vertical Exhaust Stacks
Cobra 29 WX NW ST CB Radio
Engine Block Heater
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Safety Warning Triangle Kit
Federal Signal Rear Vision Camera System
Fire Extinguisher
Extra Lights In Grille & On Back Of Sleeper
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.