2022 Century 1150 50 Ton Rotator Wrecker, Kenworth T880 with 32" Sleeper, 23251
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23251 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 1150 50 Ton Heavy Duty Rotator Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 11501K217358 |
| Number Of Winches | 3: 2-50K# Boom, 1-50K# Drag |
More Body Features
SDU-4 Low Rider Wheel Lift
55K# Underlift Rating
Slim LED Light Bar with Stop/Turn/Tail
Miller PowerTouch Net Switch Panel
Aluminum Tube Pylon
10 Button Remote Control
7 Button Remote Control
Air Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Boom Wings
1 Set Work Lights
Dual Controls
Rear Safety Chains
Upper & Lower Hook Up Lights
Rear Hydraulic Extendable Stiff Legs with Flipper Feet
Air Hose
Glad Hands Hook Ups
6 LH & RH Lighted Toolboxes with Dri-Dek
4 Tailboard D-Rings
10 Boom D-Rings
2 D-Rings On Front Of Winch Buckets
Aluminum Dress Up On Catwalk
LH & RH Tailboard Wheel Lift Controls
Stainless Steel Fenderettes
Hand Rails
36" Wireless Tow Light Bar Kit with Charging Station
Extra Lights On Pylon, Wrecker Sides & Tailboard
12 Chains
2 Ratchets/Straps
2 Load Binders
Front Outriggers with Stainless Steel Trim
Outrigger Work Lights
Flashing Door Warning Lights
Splatter Paint In Toolboxes
Wheel Lift Anchor Spade
King Pin Attachment
5th Wheel Adapter
Pintle Hook Adapter
Trailer Hitch Adapter with Ball
2 Trash Cans with Lids & Holders
4 Diesel Cans
3 Snatch Blocks with Holders
Axle Pan
Boom Load Angle Indicator
Frame Fork Adapters
9 Sets Frame Forks
End Cap Chain Adapters
Fork Riser Brackets
Broom, Shovel, Pry Bar & Sledge Hammer
4 Rim Slings
12 Endless Loops/Round Slings
22 Shackles
2 Unions
7 Drawer Toolbox with Removeable Storage
Extendable Ladder
Boom Mounted Scene Light
Stainles SteelTrim: Door Guards, Tailboard, Wheel Lift, Cylinder Wraps, Front Of Boom
2 72" Spreader Bars with Holders & End Caps
2 36" Spreader Bars with Holders & End Caps
4 Heavy Duty Lift Straps
Crash Wrap
4 10' Steel Cable Extensions
Floor Jack
Container Corner Protectors
2 20" X 20" Air Bag Kits
Milwaukee M12/M18 Charger
Rear Corner Marker Lights
Assorted Hand Tools
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | 2 + Pusher |
|---|---|
| Stock Number | UV23251 |
| Year | 2022 |
| Make | Kenworth |
| Model | T880 with 32" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 565 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 124629 |
| Hours | 6174 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 4.10 |
| GVWR | 84,740# |
| Front Axle Weight Rating | 20,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 18,740# Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 234" |
| Wheel Base | 338" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 385/65R22.5 19/32", Pusher Tires: 385/65R22.5 17/32", 1st Rear Tires: 11R24.5 16/32", 2nd Rear Tires: 11R24.5 5/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NKZX4TX3NJ147402 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Horns/Air Compressor/Air Dryer
Vinyl Air Ride High Back Drivers Seat w/Arm Rests
Vinyl Air Ride High Back Passengers Seat w/LH Arm Rest
LH 75 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 60 Gallon Aluminum Fuel Tank
Chrome Bumper/Grille
Remote Keyless Entry
Cruise Control
Tilt/Telescopic Steering Wheel
Power Windows/Door Locks
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror
AM/FM/CD/Weather Band/Blue Tooth/USB Radio
2 Fire Extinguishers
Safety Warning Triangle Kit
Front Tow Hook
Rubber Flooring w/Minimizer Rubber Mats
Engine Block Heater
Stainless Steel Sun visor
Dual Vertical Exhaust Stacks
RH Cab Mounted Spot Light
Cobra CB Radio
Extra Lights In Grille, Sides Of Hood, Under Bumper, In Steps
Qty. 2, 10" X 10" Pods On Cab Roof
ECCO Rear Vision Camera System
Cab Roof Marker Lights
Uniden Bearcat BC355N Scanner
Battery Shut Off with Stainless Steel Battery Cover
Stainless Steel Fenderettes
Color: RED/BLACK
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.