2022 Century 312A-PTSL 8 Ton Wrecker, Dodge Ram 5500HDCC 4X4, 23213
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23213 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 312A-PTSL 8 Ton Light Duty Wrecker with Auto-Load Wheel Lift |
| Body Serial Number | 3121A220091 |
| Number Of Winches | 2 Ramsey 8K# |
More Body Features
ECCO 21 Series Slim LED Light Bar
Aluminum Tube Pylon
6 In Dash Switch Panel
In Cab Corded 4 Button Remote Control
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
Power Tilt Self-Leveling Wheel Lift
Winch Work Lights
Winch Clutch Releases
Cable Tensioners
Cable Boom Wings
Dual Controls
Rear Safety Chains
1 Set Lower Hook Up Lights
CR6 Plug In
LH & RH Toolboxes with Dri-Dek & Strip Lights
2 D-Rings Mounted On Tailboard
Self-Loading Dollies with Swing Out Dolley Mounts
Chassis Specs
| Stock Number | UV23213 |
|---|---|
| Year | 2022 |
| Make | Dodge Ram |
| Model | 5500HDCC 4X4 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 360 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 87329 |
| Transmission | Aisin AS69RC HD Automatic |
| Axle Ratio | 4.44 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 13,500# |
| Cab To Axle | 60" |
| Wheel Base | 175" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring |
| Tires | Front Tires: 225/70R19.5 15/32", Rear Tires 225/70R19.5 17/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 3C7WRNEL5NG274672 |
More Chassis Features
SLT Cab Trim Package
Remote Keyless Entry
Split Cloth Drivers Seat with Head Rests & Center Console
Folding Cloth Bench Rear Passengers Seat
115V Auxiliary Power Outlet
22 Gallon Midship Fuel Tank
Air Conditioning
Black Vinyl Flooring
Chrome Tubular Side Steps
Power Foot Pedal Adjustment
Cold Weather Group
Engine Block Heater
Manual DPF Regeneration
Sirius XM Satellite Radio
Transfer Case Skid Plate Shield
Radio: Uconnect 3 w/5" Display
Traction Control
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Fog Lights
Rear Vision Camera System
Fiberglass Fenderettes
Chassis Color: BLACK
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.