2022 Century 4024 20 Ton Wrecker, Peterbilt 337EC, 23409
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23409 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 4024 20 Ton Heavy Duty Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 40243F213221 |
| Number Of Winches | 2 20K# Planetary |
More Body Features
Power Touch Net Switch Panel
Whelen Slim LED Light Bar
Aluminum Tube Pylon
Stop/Turn/Tail On Pylon
Air Winch Clutch Releases
Cable Tensioners
Dual Controls
Rear Safety Chains
7 Wire Plug In
Upper & Lower Rear Hook Up Lights
Rear Hydraulic Stiff Legs with D-Rings & Flipper Feet
Live Air @ Rear
5 LH & RH Toolboxes with Dri-Dek & LED Strip Lights
2 D-Rings Mounted On Tailboard
1 D-Ring Mounted On Boom
Aluminum Dress Up On Catwalk
RH Wheel Lift Controls On Tailboard
36" Wireless Tow Light Bar
Extra Lights On Pylon, Wrecker Sides & Tailboard
11 Chains
4 Ratchets/Straps
Tire Straps
King Pin Attachment
5th Wheel Adapter
Pintle Hook Adapter
Trailer Hitch Adapter with Ball
2 8 Ton Snatch Blocks
Frame Fork Adapters
10 Pair Frame Forks
End Cap Chain Adapters
Spring Fork Adapters
Fork Riser Brackets
Fork Extenders
U-Bolt Fork Adapters
Fork Spacers
Chain Forks
4 Endless Loops/Roundslings
5 Shackles
7 Drawer Toolbox
Bus Lift with Storage
Stainless Steel Door Guards & Tailboard Trim
Rear Corner Marker Lights
Glad Hands Rack
Jumper Cable
Chassis Specs
| Stock Number | UV23409 |
|---|---|
| Year | 2022 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 337EC |
| Engine Make | Paccar |
| Engine Model | PX9 |
| Horsepower | 360 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 128716 |
| Hours | 4940 |
| Transmission | Allison 3000RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.30 |
| GVWR | 33,000# |
| Front Axle Weight Rating | 12,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 21,000# |
| Cab To Axle | 182" |
| Wheel Base | 263" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 11R22.5 18/32", Rear Tires: 11R22.5 25/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 2NP2HJ7X1NM774481 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Horns/Air Compressor/Air Dryer
Vinyl Air Ride High Back Drivers Seat with Arm Rests
Vinyl High Back Passenger Seat with LH Arm Rest
LH 60 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 90 Gallon Aluminum Fuel Tank
Stainless Steel Sun Visor
Chrome Bumper/Grille
Cruise Control
Tilt/Telescopic Steering Wheel
Power Windows/Door Locks
Power/Heated Swing Out Mirrors with Spot Mirrors
RH Peep Window
AM/FM/MP3/Blue Tooth/USB Radio
Fire Extinguisher
Rubber Flooring with Minimizer Floor Mats
Engine Block Heater
Fog Lights
Cab Roof Marker Lights
ECCO Rear Vision Camera System
Battery Shut Off
Extra Lights In Bumper & Sides Of Hood
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.