2023 Century Aluminum 10 Series Car Carrier, Chevrolet 5500HDCC, 23075
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23075 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Aluminum Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | AL10C2H225668 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey Sierra |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
102" Wide Body
4 In Dash Switch Panel
6 Key Slots
ECCO Slim LED Light Bar with Stop/Turn/Tail
Winch Work Lights
Winch Clutch Release
Cable Roller Guide
1 Set Upper Work Lights
LH & RH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes
LH & RH 36" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes
Strip Lights In Toolboxes
LH & RH Controls
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
7 Wire Plug In
1 Set Hook Up Lights
Wheel Lift L-Arms
Chassis Specs
| Stock Number | UV23075 |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Chevrolet |
| Model | 5500HDCC |
| Engine Make | Duramax |
| Engine Model | 6.6L |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 77177 |
| Transmission | Allison 1700RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.30 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 13,500# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 235" |
| Brake Type | Hydraulic Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 245/70R19.5, Rear Tires: 245/70R19.5 |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1HTKHPVK5PH238946 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Dryer
AM/FM/SYNC Communications System
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry
Cloth 40/20/40 Split Bench Seat
Rear Cloth Bench Passengers Seat
Cruise Control/Tilt Wheel
Rubber Flooring with Rubber Floor Mats
Chrome Bumper/Painted Black Grille
Engine Block Heater
Fog Lights
Rear Vision Camera System
Front Tow Hooks
Cab Roof Marker Lights
Jumper Cable Kit Mounted On Drivers Step
Extra Lights In Grille
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.