2023 Century Steel 10 Series Car Carrier, Ford F600SD 4X4, 21304
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV21304 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST10C2F234533 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 8K# Worm |
More Body Features
| LCGRFSTR | Removeable Steel Tube Side Rails |
|---|---|
| 11_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Key Slot Package |
|
|
38" Tall Deck Mounted Cab Guard |
|
|
48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Sliding Drawer System |
| ZP-TBSD-DK48 | Toolbox Drawer Divider Kit |
| BA500-LED-R | 1/2" Round LED PTO Indicator Light |
| PTO-BEZARES-16GPM | Bezares Hot Shift PTO |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 5 Function Air Shift Remote Control: Winch In/Out, Bed In/Out, Bed Up/Down, Wheel Lift Up/Down, Wheel Lift In/Out |
|
|
V-Chain Assembly |
|
|
J-Chains with 15" Hooks & 8' Grade 70 Chains, Qty. 2 |
|
|
Rollback Tie Down System |
|
|
4 Piece Tire Skate Kit |
| SR38075EXT | 3/8" X 75' Synthetic Rope Winch Extension with Locking Hook |
|
|
3/8" X 6' Rim Slings Synthetic Rope, Qty. 2 |
|
|
ITI Control Arm Skate |
|
|
ECCO 16 Series 58" LED Light Bar |
|
|
Whelen M4 LED Amber/White Lights Mounted On Grille & Tailboard, Qty. 4 |
|
|
Whelen Pioneer Nano Series Super LED Lights Mounted By Winch & On Tailboard, Qty. 4 |
|
|
48" LED Light Strips For Toolboxes, Qty. 2 |
| 6-Ford | Connect To Factory Overhead Switch Panel |
|
|
21" Wide Full Fender Kit, Pair |
|
|
30" Zip's Mud Flaps, Qty. 2 |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Tow Mate 22" Wireless Tow Light Bar |
| ZP-FACT-CAMERA | Connect Factory Supplied Rear Vision Camera System |
|
|
4 Gallon Trash Can Mounts, Qty. 2 |
| ZP-Carrier Shovel | Broom & Shovel Kit |
Chassis Specs
| Stock Number | NV21304 |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F600SD 4X4 |
| Engine Make | Powerstroke |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 4 |
| Transmission | TorqShift 10 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.30 |
| GVWR | 22,000# |
| Front Axle Weight Rating | 7,500# |
| Rear Axle Weight Rating | 15,500# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 204" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring |
| Tires | Front Tires: 245/70R19.5 (Continental), Rear Tires: 245/70R19.5 (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FDFF6LT8PDA13224 |
More Chassis Features
XLT Trim Package
Air Conditioning
AM/FM/SYNC Communications System
26.5 Gallon Mid-Ship Fuel tank
Running Boards
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry/Keyless Entry
Power Foot Pedal Adjustment
Remote Start
Power Seats
Traction Control
Split Cloth Seat w/Head Rests & Center Console
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Fiberglass Fenderettes
Front Tow Hooks
Cab Roof Marker Lights
Fog Lights
Engine Block Heater
Rear Vision Camera System
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.