2023 Century Steel 10 Series Car Carrier, Ford F550SD 4X4, 21826
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV21826 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST10C2G235050 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 8K# Worm |
More Body Features
| LCGDP | 3/16" Steel Deck Plate |
|---|---|
| LCGRFRSTR | Removeable Steel Tube Side Rails |
| 11_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package |
|
|
38" Tall Steel Deck Mounted Cab Guard |
|
|
48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Sliding Drawer Kit |
| ZP-TBSD-DK48 | Toolbox Drawer divider Kit |
| 9-Wire Loop | 9 Wire Deck Loop Harness |
| BA500-LED-R | 1/2" Round LED PTO Warning Light |
| UNDERBODYTIEDOWN | Under Body Tie Down Bar |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
| PTO-BEZARES-16GPM | Hot Shift PTO |
| LCGWCMS | Manual Shift Winch Clutch Release |
| 12-09002724 | Passenger Side Winch Clutch Release |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 5 Function Air Shift Remote Control: Winch In/Out, Bed In/Out, Bed Up/Down, Wheel Lift Up/Down, Wheel Lift In/Out |
| SB38075EXT | 3/8" x 75' Braided Synthetic Rope Extension |
|
|
4 Piece Tire Skate Kit |
|
|
ITI Control Arm Skate |
|
|
V-Chain Assembly |
|
|
J-Chains with 15" Hooks & 8' Chains, Qty. 2 |
|
|
8 Point Tie Down System |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Tow Mate 22" Wireless Tow Light Bar |
|
|
SafeAll Traffic Commander 3-In-1 Message Board |
| MWL-50SP | 4" X 6" LED Flood Lights For Winch Work, Qty. 4 |
|
|
48" LED Light Strips For Toolboxes, Qty. 2 |
| 6-Ford | Connect To Factory Switch Panel |
|
|
30" Zip's Mud Flaps, Qty. 2 |
|
|
LED Polystinger Rechargeable Flash Light |
|
|
Goodall Premiun 25' Jumper Cable Kit |
| ZP-FACT-CAMERA | Connect Factory Supplied Rear Vision Camera |
Chassis Specs
| Stock Number | NV21826 |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F550SD 4X4 |
| Engine Make | Powerstroke |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 531 |
| Transmission | TorqShift 10 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 14,706# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 205" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring |
| Tires | Front Tires: 225/70R19.5 (Continental), Rear Tires: 225/70R19.5 (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FDUF5HT1PEC36838 |
More Chassis Features
XLT Trim Package
Air Conditioning
AM/FM/SYNC Communications System
26.5 Gallon Mid-Ship Fuel tank
Running Boards
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry/Remote Start
Power Foot Pedal Adjustment
Traction Control
Split Cloth Seat w/Head Rests & Center Console
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Fiberglass Fenderettes
Front Tow Hooks
Cab Roof Marker Lights
Fog Lights
Engine Block Heater
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.