2023 Century Steel 10 Series Car Carrier, Dodge Ram 5500HD 4X4, 23076
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23076 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Auto-Grip Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST10C2C231948 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey Omega |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
6 In Dash Switch Panel
Galvanized Sub-Frame
102" Wide Body
Roller Tips On Bed
Removeable Steel Tube Side Rails
6 Key Slots
Whelen Justice LED Light Bar with Stop/Turn/Tail
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH & RH 60" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes with Built In Steps
LH Toolbox Has Full Width Drawer
RH Toolbox Has 2 1/2 Width Drawers
Both Toolboxes Have Strip Lights
Air Compressor In RH Toolbox
Air Hose & Reel In RH Toolbox
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
Hook Up Lights
Safety Warning Triangle Kit
2 Gas Cans
Broom & Shovel Storage Near RH Controls
Extra Lights On Bed Sides
Chassis Specs
| Stock Number | UV23076 |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Dodge |
| Model | Ram 5500HD 4X4 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 360 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 87399 |
| Transmission | Aisin AS69RC 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.44 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 13,500# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 205" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring Ride |
| Tires | Front Tires: 225/70R19.5, Rear Tires: 225/70R19.5 |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 3C7WRNDL9PG582769 |
More Chassis Features
SLT Cab Trim Package
Cloth 40/20/40 Bench Seat
115V Auxiliary Power Outlet
22 Gallon Midship Fuel Tank
Black Vinyl Floor Covering
Body Color Fender Flares
Chrome Tubular Side Steps
Cold Weather Group
Electric Shift-On-The-Fly Transfer Case
Engine Block Heater
Front Fog Lamps
Luxury Group
Manual DPF Regeneration
Sirius XM Satellite Radio
Transfer Case Skid Plate Shield
Radio: Uconnect 3 w/5" Display
Traction Control
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Remote Keyless Entry
Fire Extinguisher
Federal Signal Rear Vision Camera System
Rechargeable Flashlight Charger
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.