2023 Century Steel 10 Series Car Carrier, Dodge Ram 5500HD 4X4, 23077
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23077 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST10C2H236566 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 8K# Ramsey Omega |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
96" Wide Body
6 In Dash Switch Panel
Whelen Justice Slim LED Light Bar with Stop/Turn/Tail
Steel Tube Removeable Side Rails
6 Key Slots
Winch Clutch Release
Cable Roller Guide
LH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolbox with Drawer
RH 48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxwith Shelf
LH & RH Rear Controls
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
Wheel Lift L-Arms
Chassis Specs
| Stock Number | UV23077 |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Dodge Ram |
| Model | 5500HD 4X4 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 360 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 115550 |
| Transmission | Aisin AS69RC 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.44 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 13,500# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 205" |
| Brake Type | Hydraulic Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring Ride |
| Tires | Front Tires: 225/70R19.5, Rear Tires: 225/70R19.5 |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 3C7WRNDL1PG545344 |
More Chassis Features
SLT Cab Trim Package
Remote Keyless Entry
Cloth 40/20/40 Bench Seat
115V Auxiliary Power Outlet
22 Gallon Midship Fuel Tank
Black Vinyl Floor Covering
Chrome Tubular Side Steps
Cold Weather Group
Engine Block Heater
Manual DPF Regeneration
Power Take Off Prep
AM/FM/MP3/Bluetooth/USB XM Satellite Radio
Traction Control
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Chassis Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.