2023 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, Ford F650SD, 23116
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23116 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST12L2G224804 |
| Body Type | 12 Series LCG |
| Length | 21' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey |
More Body Features
Hot Shift PTO
In Cab Throttle
Slim LED Light Bar
Stop/Turn/Tail In Light Bar
102" Wide Body
4 In Dash Switch Panel
10 Stake Pockets Each Side
6 Key Slots
Winch Work Lights
Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH & RH 60" X 24" X 20" Aluminum Toolboxes
Dual Controls
Front & Rear Safety Chains
CR6 Plug In
1 Set Hook Up Lights
Wheel Lift L-Arms
V-Chain Assembly
Chassis Specs
| Stock Number | UV23116 |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F650SD |
| Engine Make | Triton |
| Engine Model | V8 7.3L |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Mileage | 150434 |
| Transmission | Torqshift 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 5.29 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 8,500# |
| Rear Axle Weight Rating | 17,500# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 218" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Suspension | Spring |
| Tires | Front Tires: 245/70R19.5, Rear Tires: 245/70R19.5 |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FDNF6AN4PDF11677 |
More Chassis Features
XL Cab Trim Package
Air Conditioning
AM/FM/BlueTooth/MP3/USB/Stereo Radio
Split Cloth Seat w/Head Rests & Center Console
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Remote Keyless Entry
Chrome Bumper/Grille
Front Tow Hooks
Power/Heated/Lighted/Folding Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Traction Control
LH 50 Gallon Steel Fuel Tank
Safety Vision Rear Vision Camera System
Color: WHITE
Warranty:
Frame/Corrosion - Expires 4-19-2028, unlimited miles.
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.