2023 Vulcan V70 35 Ton Wrecker, Peterbilt 389 with 44" Sleeper, 23339
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23339 |
|---|---|
| Equipment Brand | Vulcan |
| Equipment Model | V70 35 Ton Heavy Duty Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | V701G224831 |
| Number Of Winches | 2 35K# DP Planetary |
More Body Features
Miller Power Touch Net Switch Panel
Slim HD LED Light Bar
2 Small Pods On Pylon
Aluminum Pylon with Wings
Stop/Turn/Tail On Pylon with Aluminum Dress Up
Air Winch Clutch Release
Cable Tenioners
Cable Boom Wings
Pair LED Work Lights On Pylon
Dual Controls
Rear Safety Chains
7 Wire Plug In
Upper Swivel Hook Up Lights
Lower Hook Up Lights
Rear Hydraulic Stiff Legs with Flipper Feet & D-Rings Mounted
Glad Hands Hook Ups
5 LH & 5 RH Toolboxes with Strip Lights & Seamless Dri-Dek Material
Remote Power Door Locks
Door Flasher Warning Lights
Splatter Paint In Toolboxes
24" Tunnel Toolbox
4 D-Rings Mounted On Tailboard
1 D-Ring Mounted On Boom
1 Shackle Mounted On Boom
Aluminum Dress Up On Catwalk & Tailboard
RH Tailboard Wheel Lift Controls
Stainless Steel Door Guards
36" Wireless LED Tow Light Bar with Storage/Charging Station
Stinger Hook Up Lights
Extra Lights On Wrecker Sides & Tailboard
15 Chains
1 Load Binder
King Pin Attachment
5th Wheel Hitch Adapter
Trailer King Pin Adapter
Pintle Hook Adapter
Trailer Hitch Adapter with Ball Kit
10 Pair Frame Forks
Fork Riser Brackets
U-Bolt Fork Adapters
3 Snatch Blocks
8 Round Slings
10 Shackles
2 Union Master Links
7 Drawer Toolbox with Removeable Storage
Stainless Steel Cylinder Wraps
Assorted Lumber/Cribbing
Rear Corner Marker Lights
Power Inverter
3 Outlet 110V Power Cord
Diesel Jumper Cable Kit Mounted On Front LH Body Side with Cable
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | 2 |
|---|---|
| Stock Number | UV23339 |
| Year | 2023 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 389 with 44" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 525 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 140534 |
| Hours | 5190 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 3.90 |
| GVWR | 54,600# |
| Front Axle Weight Rating | 14,600# |
| Rear Axle Weight Rating | 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 180" |
| Wheel Base | 314" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 12R22.5 15/32", 1st Rear Tires: 11R24.5 22/32", 2nd Rear Tires: 11R24.5 12/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NPXL49XXPD834561 |
More Chassis Features
Cruise Control
RH 60 Gallon Aluminum Fuel Tank
Safety Warning Triangle Kit
Tow Hook
Stainless Steel Fenderettes
2 10" X 10" LED Pods On Cab Roof
Extra Strobe Lights On Sides Of Hood & Grille
Fog Lights In Bumper
3/4" LED Lights Under Sleeper, Doors & On Air Cleaner
ECCO Rear Vision Camera System
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.