2024 Century Aluminum 10 Series Car Carrier, Dodge Ram 5500HD, Prime Plus, 20400
Miles: 855
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV20400 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Aluminum Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | AL10C2G245635 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 19' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey |
More Body Features
zips.com/prime
Whelen Justice 62" LED Light Bar
6 In Dash Switch Panel
Hot Shift PTO
Removable Steel Side Rails
6 Key Slots
Winch Work Lights
Winch Clutch Release
Cable Tensioner
Cable Roller Guide
LH & RH 48" X 18" X 18" Steel Toolboxes with Shelf
Dual Controls
Front/Rear Safety Chains
CR6 Plug In
Hook Up Lights
Trailer Hitch Ball
V-Chain Assembly
1 Set J-Chains
Wireless Tow Light Bar Kit
Wheel Lift L-Arms
Tire Straps
Straps/Ratchets
Fire Extinguisher
Safety Warning Triangle Kit
Chassis Specs
| Stock Number | NV20400 |
|---|---|
| Year | 2024 |
| Make | Dodge Ram |
| Model | Ram 5500HD |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 360 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 855 |
| Transmission | Aisin AS69RC 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.44 |
| GVWR | 19,500# |
| Front Axle Weight Rating | 7,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 13,500# |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheel Base | 205" |
| Brake Type | Hydraulic |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring |
| Tires | Front Tires: 225/70R19.5 (HanKook), Rear Tires: 225/70R19.5 (HanKook) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 3C7WRMDL6RG183038 |
More Chassis Features
SLT Cab Trim Package
Cloth 40/20/40 Bench Seat
115V Auxiliary Power Outlet
22 Gallon Midship Fuel Tank
Black Vinyl Floor Covering
Body Color Fender Flares
Chrome Tubular Side Steps
Cold Weather Group
Engine Block Heater
Luxury Group
Manual DPF Regeneration
Power Take Off Prep
Sirius XM Satellite Radio
Radio: Uconnect 3 w/5" Display
Traction Control
Power Foot Pedal Adjust
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Chassis Color: WHITE
Cloth 40/20/40 Bench Seat
115V Auxiliary Power Outlet
22 Gallon Midship Fuel Tank
Black Vinyl Floor Covering
Body Color Fender Flares
Chrome Tubular Side Steps
Cold Weather Group
Engine Block Heater
Luxury Group
Manual DPF Regeneration
Power Take Off Prep
Sirius XM Satellite Radio
Radio: Uconnect 3 w/5" Display
Traction Control
Power Foot Pedal Adjust
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated/Lighted Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Chassis Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.