2024 Chevron 512 12 Ton Wrecker, Ford F750SDEC, 23074
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23074 |
|---|---|
| Equipment Brand | Chevron |
| Equipment Model | 512 12 Ton Light/Medium Duty Wrecker w/Wheel Lift |
| Body Serial Number | 5121H236143 |
| Number Of Winches | 2 12K# WARN Planetary with 1/2" X 150' Cables |
More Body Features
Aluminum Body
Electric Shift PTO
In Cab Throttle
5 In Dash Switch Panel
ECCO SLim LED Light Bar with Stop/Turn/Tail
Aluminum Tube Pylon
Lodar Cordless Remote Control
Winch Clutch Releases
Cable Tensioners
Cable Boom Wings
1 Set Upper Work Lights
Dual Controls
Rear Safety Chains
CR6 Plug In
7 Wire Plug In
1 Set Lower Hook Up Lights
Wheel Lift L-Arms with Tire Adapter Sleeves
Rear Hydraulic Stiff Legs with D-Rings Mounted & Flipper Feet
Live Air On Tailboard
2 LH & RH Toolboxes with Strip Lights
24" Tunnel Toolbox
Bedliner On Wrecker Top
Self Loading Dollies with Dolley Mounts
Aluminum Dolley Crossbars
Safety Warning Triangle Kit
36" Wireless Tow Light Bar
Extra Lights On Wrecker Sides
4 Chains
2 Load Binders
Tire Straps
Frame Fork Adapters
2 Pair Frame Forks
Spring Fork Adapters
22" Wireless Tow Light Bar
Air Hose
Air Hose Adapters
Chassis Specs
| Stock Number | UV23074 |
|---|---|
| Year | 2024 |
| Make | Ford |
| Model | F750SDEC |
| Engine Make | Powerstroke |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 270 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 19943 |
| Transmission | Torqshift 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 5.29 |
| GVWR | 25,999# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,280# |
| Cab To Axle | 108" |
| Wheel Base | 203" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Spring Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 13/32", Rear Tires: 255/70R22.5 19/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FDWX7DE8RDF02812 |
More Chassis Features
XL Cab Trim Package
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/BlueTooth/MP3/USB/Stereo Radio
Split Cloth Seat w/Head Rests & Center Console
Rear Bench Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Remote Keyless Entry
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated/Lighted/Folding Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
Cab Roof Marker Lights
Traction Control
Front Tow Hooks
Engine Block Heater
LH 65 Gallon Aluminum Fuel Tank
Safety Vision Rear Vision Camera System
Extra Lights In Grille
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.