2025 Century 1140 40 Ton Rotator Wrecker, Kenworth W990, 21268
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV21268 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 1140 40 Ton Rotator Heavy Duty Wrecker with Knee Boom Under Lift |
| Body Serial Number | 11401C251118 |
| Number Of Winches | 5 Total, 2 - 35K Side Winches, 1 - 50K Drag, 2 - 15K Turret Winches |
More Body Features
| Street Low Rider Under Lift Knee Boom | |
| 125003361 | 18" Tri Axle Aluminum Body |
| 124004152 | 3 Stage Low Front Outriggers |
| 124002623/4229/50002010 | 50K# Drag Winch |
| 124004201 | Dual 15K# Turret Winches |
| 50003377 | Front H-Beam Side D-Ring Kit |
| 50011185 | H-Beam 2nd D-Ring |
|
|
H-Beam Large Pad |
| 50010386 | Raptor System with TD3100 Remote |
|
|
48" Aluminum Saddle Style Tunnel Tool box |
|
|
Attachment Storage Kit For 48" Tunnel |
|
|
Fork Holder Kit For 48" Tunnel |
|
|
Tool Cabinet, 7 Drawer with Tray |
|
|
Air & Electrical Storage Bracket |
|
|
Optional 48" Shelf Kit with 2 Dividers |
|
|
Flasher Control Kit For LED Lights |
|
|
LED Flashing Door Warning Light Kit |
|
|
Black Seamless Toolbox Material |
|
|
Stainless Steel 48" Tunnel Door Guard Kit |
|
|
Stainless Steel Door Guard Kit |
|
|
Stainless Steel Wheel Trim, Qty. 8 |
|
|
Stainless Steel Cylinder Wrap |
|
|
Stainless Steel Trim For Knee Boom |
| 50005805 | H-Beam End Dress Up Kit |
| 50005807 | Winch Bucket Dress Up Kit |
|
|
Whelen 72" 20 Head LED Amber Light Bar |
|
|
Whelen Amber LED Lights, Qty. 10 |
|
|
Whelen 10” X 10” LED Micro-Edge Pods, Pair |
|
|
36" Wireless Tow Light Bar |
| 50007884 | 180" Body Dura Glow LED Light Strip |
| 50007897 | 48" Tunnel Dura Glow LED Light Strip |
| 50013608 | Whelen M6V Amber LED Lights, Qty. 8 |
|
|
LED Flex Lamps, Pair |
| 50003300 | Lumitec Motorized Articulating LED Boom Lamp Kit |
|
|
Hella LED Under Lift Hook Up Lights, Pair |
|
|
70MM Work Lights Mounted Under Tailboard, Pair |
|
|
Pylon Work Lights, Pair |
|
|
Work Lights Mounted On Top Of Tailboard, Pair |
|
|
Lumitec H120 LED Light Kit, Qty. 2 |
|
|
A/C Inverter Kit |
| 50007264 | Dual Flush Mount Camera |
|
|
Fork Reducers, Pair |
|
|
Forks For Lifting Front Hollow Beam Air Ride Axles, Pair |
|
|
Pintle Hitch Adapter |
|
|
Trailer 5th Wheel Adapter |
| 07011504 | 5th Wheel Plate Storage Bracket |
|
|
Convert A Ball Kit |
|
|
Trailer Ball Attachment |
|
|
U-Bolt Lifting Attachment |
|
|
Lift Eye Attachment |
|
|
Spade Attachment For H-Beam Outriggers |
|
|
Spade Attachment Underbody Storage |
|
|
25K# Tire Lift |
|
|
Fold Down Tire Lift Storage Brackets |
|
|
Crosby McKissick 8 Ton Snatch Blocks, Qty. 2 |
|
|
Evolution 12 Ton Snatch Blocks, Qty. 2 |
|
|
Quad Snatch Block Rack |
|
|
King Pin Tow Plate |
|
|
Trailer King Pin Loop Storage Kit |
|
|
Bolt On Shackle Hanger Kit, 5 Piece |
|
|
5/16" X 10' G80 Chains with Cradle Grab Hooks, Qty. 2 |
|
|
5/16" X 20' G80 Chains with Cradle Grab Hooks, Qty. 2 |
|
|
3/8" X 10' G80 Chains with Cradle Grab Hooks, Qty. 2 |
|
|
3/8" X 20' G80 Chains with Cradle Grab Hooks, Qty. 2 |
|
|
1/2" X 10' G100 Chains with Cradle Grab Hooks, Qty. 2 |
|
|
1/2" X 20' G100 Chains with Cradle Grab Hooks, Qty. 2 |
| DR3810 | 5/16"-3/8" Dura Built Ratchet Binders, Qty. 2 |
|
|
5' Trailer Plate & Frame Rail Chains, Qty. 2 |
|
|
Endless Loop Sling Package: 2) 4' Yellow, 2) 6' Yellow, 2) 8' Red, 2) 12' Red, 2) 10' Blue, 2) 16' Blue |
|
|
Screw Pin Shackle Kit: 2) 1.25" Master Links, 2) 1", 6) 1.25", 2)1.5" Screw Pin Shackles |
|
|
Triangle Reflector Kit |
|
|
3 Position Spreader Bars, Qty. 2 |
|
|
Spreader Bar Storage Brackets, Qty. 2 |
|
|
Spreader Bar Rigging Kit |
|
|
Spreader Bar End Cap Storage Brackets |
|
|
20 Ton Spreader Bar Equalizer Swivel |
|
|
Equalizer Swivel Storage Bracket |
|
|
Rotator Choker & Storage Kit |
|
|
Chain Rack For Tunnel Toolbox |
|
|
Fire Extinguisher Safety Kit |
|
|
Dual Hole Tie Down Kit |
|
|
10K# Tire Lift Straps, Pair |
|
|
Double Action Electric Air PTO |
|
|
Double Action PTO Override |
|
|
Under Body Strip Light Kit |
|
|
Lift Axle Hub Kit |
|
|
Tandem Axle High Hat Kit |
| 50013726 | Offset Chain Hook Adapter, Pair |
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | Steerable Pusher + 2 |
|---|---|
| Stock Number | NV21268 |
| Year | 2025 |
| Make | Kenworth |
| Model | W990 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 565 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 1470 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 4.10 |
| GVWR | 86,000# |
| Front Axle Weight Rating | 20,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Steerable Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 228" |
| Wheel Base | 346" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 385/65R22.5 (Michelin), Steerable Pusher: 385/65R22.5 Apollo, 1st Rear Tires: 11R24.5 G751 (Good Year), 2nd Rear Tires: 11R24.5 G751 (Good Year) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NK1X4TX2SJ130048 |
More Chassis Features
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/CD/Bluetooth/USB/MP3/XM Satellite/Touch Screen Stereo Radio
Leather Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests & Heated Seat
Leather Air Ride High Back Passenger Set w/LH Arm Rest & Heated Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Stainless Steel Sun Visor
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror
LH & RH Cab Mounted Spot Lights
RH 45 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH 75 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH & RH Vertical Exhaust Stacks
Remote Keyless Entry
Cobra 29 WX NW ST CB Radio
Engine Block Heater
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hook
Safety Warning Triangle Kit
Fire Extinguisher
Color: VIPER RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.