2025 Century 5130 25 Ton Wrecker, Western Star 4900 with 36" Sleeper, 21490
Miles: 10
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV21490 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 5130 25 Ton Heavy Duty Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | 51301K238436 |
| Number Of Winches | 2 25K# Planetary |
More Body Features
| ZTK -Zip's Emergency Warning Triangle Kit | |
|
|
24" Crossover Tunnel Box |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
|
|
Manual Override PTO |
| 50015594 | Tailboard Control Panel, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Snatch Block & Chain Holder |
|
|
Crosby McKissick 8 Ton Snatch Blocks, Qty. 2 |
|
|
Crosby McKissick 12 Ton Snatch Blocks, Qty. 2 |
|
|
12 Piece Screw Pin Shackle Kit: 2) 1.25" Master Links, 2) 1" Shackles, 6) 1.25" Shackles, 2) 1.5" Shackles |
|
|
Shackle Hanger Kit |
|
|
Endless Loop Sling Package: 2) 4' Yellow, 2) 6' Yellow, 2) 8' Red, 2) 12' Red, 2) 10' Blue, 2) 16' Blue |
|
|
Dual Hole Tie Down Kit |
|
|
Zip's 16 Piece Heavy Duty Chain Kit: 2) 5/16" X 10' G80,2) 5/16" X 20' G80, 2) 3/8" X 10' G80,2) 3/8" X 20' G80, 2) 1/2" X 10' G100,2) 1/2" X 20' G100, 2) 5/16"-3/8" Ratchet Binders, 2), 5' Trailer Plate & Frame Rail Chains |
|
|
38" Extreme 3" Aluminum Tube Aero Dynamic Pylon |
|
|
LED Module Freedom 4 Inboard Dual Stack, Qty. 8 |
|
|
Whelen 72" 20 Head LED Light Bar |
|
|
M4V2 V-Series 2-In-1 Combination Warning & Perimeter Lights, Qty. 6 |
|
|
M6 M6 Lights with Blue & Clear LEDs Mounted On Tailboard, Qty. 2 |
|
|
Whelen M6 Lights with Amber & Clear LEDs Mounted On Grille & Hood Sides, Qty. 8 |
|
|
Hella 90MM LED Work Lamp Kit, Pair |
|
|
90MM LED Swivel Work Lights, Pair |
|
|
Hella LED Underlift Mounted Lamps, Pair |
|
|
Hella 70MM LED Work Lights, Pair |
|
|
LED Flex Lamps, Pair |
|
|
Dura Glow Light Strips |
|
|
Zip's Logo 13" X 24" Mud Flaps, Qty. 2 |
| 300510000PR | Gillis Bus Forks |
| 50013726 | Offset Chain Hook Adapters |
|
|
All in One Pintle Hitch Adapter |
|
|
Fork Reducers, Pair |
|
|
Hollow Beam Air Ride Axle Forks, Pair |
|
|
Lift Eye Attachments, Pair |
|
|
U-Bolt Lifting Attachment, Pair |
|
|
2" Heavy Duty Tie Down Straps, Pair |
|
|
Wheel Lift Grid System |
|
|
Fold Down Tire Lift Storage System |
|
|
36" Wireless Tow Light with Traffic Advisor |
| TM-LED Storage | Fabricate & Install Storage/Charging Station For 36" Tow Light |
| ZP-SSWHEELTRIM 3 | Stainless Steel Wheel Trim |
|
|
Stainless Steel Door Guard Kit |
|
|
Stainless Steel Boom Cylinder Kit |
| 50014711 | Stainless Steel Tailboard Trim |
| That 24.5 KW/Pete 2 | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
LED Polystinger Rechargeable Flashlight |
|
|
Goodall Premium 30' Diesel Equipment Jumper Cable Kit |
| 50007264 | Dual Camera Flush Mount Kit |
|
|
Red Seamless Toolbox Material |
|
|
A/C Inverter Kit |
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | 2 |
|---|---|
| Drive | 2 |
| Stock Number | NV21490 |
| Year | 2025 |
| Make | Western Star |
| Model | 4900 w/36" Sleeper |
| Engine Make | Detroit Diesel |
| Engine Model | DD16 15.6L |
| Horsepower | 560 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 10 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 3.70 |
| GVWR | 54,600# |
| Front Axle Weight Rating | 14,600# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Each |
| Cab To Axle | 180" |
| Wheel Base | 307" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Jacobs Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 315/80R22.5 XZU-S2(Michelin), Rear Tires: 11R24.5 MULTI D (Michelin) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 5KKHBWD15SLVJ1576 |
More Chassis Features
X-Series Premium Interior Trim
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/CD/Bluetooth/Sirius XM/USB/MP3 Stereo Radio
Leather Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Leather Air Ride High Back Passenger Seat w/Arm Rests
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror
RH Baggage Door
LH 150 Gallon Aluminum Fuel Tank
Dual Vertical Exhaust
Cobra 29 WX NW ST Sound Tracker CB Radio
Glad Hands Hook Ups
7 Wire Plug In
5 Spare Switches Wired to Power
Engine Block Heater
Sun Visor W/Marker Lights
Fire Extinguisher
Remote Keyless Entry
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.