2025 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, International MV, 21660
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV21660 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST12L2B241621 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 21' 6" |
| Number Of Winches | 1 8K# Worm |
More Body Features
| LCGDP | 3/16" Deck Plate |
|---|---|
| LCGRFRSTR | Steel Tube Removable Side Rails |
| 11_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package |
|
|
60" Tall Deck Mounted Cab Guard |
|
|
48" X 18" X 18" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
| 9-Wire Loop | 9 Wire Deck Loop Harness |
| UNDERBODYTIEDOWN | Factory Installed Under Body Tie Down Bar |
| BA500-LED-R | 1/2" Round LED PTO Warning Light |
| PTO-Hot Shift-L, CS6B-A6705-S1PP | Muncie Hot Shift PTO |
| LCGWCMS | Manual Shift Winch Clutch Release |
|
|
Zip's Custom "Ditch Side" Winch Drum Release |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 5 Function Air Shift Remote Control: Winch In/Out, Bed In/Out, Bed Up/Down, Wheel Lift Up/Down, Wheel Lift In/Out |
|
|
V-Chain Assembly |
|
|
J-Chains with 15" Hooks & 8' Chains, Qty. 2 |
|
|
8 Point Tie Down System |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Tow Mate 22" Wireless Tow Light Bar |
|
|
SafeAll Traffic Commander 3-In-1 Message Board |
|
|
Maxxima Hybrid Combo Stop/Turn/Tail Lights |
| MWL-50SP | Maxxima Flood Lights Mounted On Pylon, By Winch & Tailboard, Qty. 6 |
| 6-IH | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
|
|
Zip's 30" Mud Flaps, Qty. 2 |
Chassis Specs
| Stock Number | NV21660 |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | International |
| Model | MV |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 1199 |
| Transmission | Allison 2200RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 8,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 19,000# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 211" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 H HSR2 SA (Continental), Rear Tires: 255/70R22.5 H HDR (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1HTEUMML5SS044365 |
More Chassis Features
Power Windows/Door Locks
WARRANTY Standard for MV Series, Effective with Vehicles Built July 1, 2017 or Later, CTS-2020A
SRV CONTRACT, EXT CMS ENG/AFTR {Cummins} To 60-Month/300,000 Miles (480,000 km), Extended Cummins B6.7 Engine Coverage, Protection Plan 1 And After-Treatment, (Truck Application Only)
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.