2025 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, International MV-X, 22016
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV22016 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Conventional Wheel Lift/Dock Stabilizer Combination |
| Body Serial Number | ST12L2J247485 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 21' 6" |
| Number Of Winches | 1 Ramsey 8K# Worm |
More Body Features
| LCGRFRSTR | Removeable Steel Tube Side Rails |
|---|---|
| 11_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package |
|
|
62" Tall Deck Mounted Cab Guard |
| MM482024.SZIP | 48" X 20" X 24" Steel Toolboxes, Qty. 4 |
| MM241818.SZIP | 24" X 18" X 18" Steel Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Built Sliding Drawer System, Qty. 3 |
| ZP-TBSD-DK4824 | Toolbox Drawer Divider Kit, Qty. 3 |
|
|
Zip's Custom 24" X 18" Sliding Drawer System |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydrraulic Oil |
| PTO-Hot Shift-L | Hot Shift PTO |
|
|
V-Chain Assembly |
|
|
J-Chains w/15" Hooks & 8' Chains, Qty. 2 |
|
|
8 Point Tie Down System |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Tow Mate 22" Wireless Tow Light Bar |
|
|
Whelen LED Micro-Edge Pods, Pair |
| ZP-202602 | Pylon Stand-Off Brackets For LED Pods |
|
|
SafeAll Traffic Commander 3-In-1 Message Board |
| SA-Dial | Dial Traffic Commander Control Upgrade |
|
|
M6V2 V-Series 2 In 1 Combination Warning & Perimeter Lights, Qty. 2 |
|
|
Whelen Pioneer Nano Series Super LED Lights, Qty. 8 |
|
|
Whelen Strip Lights Plus Single Warning Light, Amber, Qty. 5 |
|
|
Whelen Strip Lights Plus Single Warning Light, Red, Qty. 6 |
|
|
Whelen Strip Lights Plus Single Warning Light, Clear, Qty. 3 |
| 50R02ZCR | Whelen 500 V-Series Linear Super LED Warning Lights, Qty. 4 |
| 404BUV | Super LED Back-Up Lights, Qty. 2 |
|
|
36" LED Light Strips For Toolboxes, Qty. 4 |
| CCTL8LM | Whelen Wecan X 6 Button Control Head With Slide Switch |
| C399 | WECANX Cencom Core Control Module |
| CEM16 | Whelen Control Expansion Module, 16 Output |
| 12-0940193 | Century Front Splash Guard Kit |
|
|
30" Zip's Mud FLaps, Qty. 2 |
|
|
24" Black Mud Flaps, Qty. 2 |
| PB-5200X-2UB5 | Heavy Duty Push Bumper |
|
|
Goodall Premium 30' Diesel Equipment Jumper Cable Kit |
| 31-PHD | Interstate Batteries, Qty. 3 |
| FS-AS124 | Federal Signal AS124 Siren/Speaker |
|
|
Spade Weldment For Dock Stabilizer, Qty. 2 |
|
|
AMEREX 10# Fire Extinguishers, Qty. 2 |
|
|
Fire Extinguisher Mounting Brackets, Qty. 2 |
|
|
Flexzilla Retractable Air Hose Reel |
| ZP-UPL0820 BLACK | Raptor Coating For Fuel Tanks & Push Bumper |
Chassis Specs
| Stock Number | NV22016 |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | International |
| Model | MV-X |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 1498 |
| Transmission | Allison 2200RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 8,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 19,000# |
| Cab To Axle | 150" |
| Wheel Base | 244" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 (Continental), Rear Tires: 255/70R22.5 (Continental) |
| Wheels | Black Aluminum |
| VIN | 3HAEUMML3SL226850 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/MP3/USB/BlueTooth/Weather Band Stereo Radio
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/RH Arm Rest
Fixed Vinyl High Back Passenger Seat
Vinyl Rear Bench Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Rubber Flooring
Raptor Lined Push Bumper/Chrome Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH & RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tanks
Sun Visor w/Marker Lights
WARRANTY Standard for MV Series, Effective with Vehicles Built July 1, 2017 or Later, CTS-2020A
SRV CONTRACT, EXT CMS ENG/AFTR {Cummins} To 60-Month/300,000 Miles (480,000 km), Extended Cummins B6.7 Engine Coverage, Protection Plan 1 And After-Treatment, (Truck Application Only)
Color: BLACK
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.