2025 Zips Road Service Body (RSB), International MV-X, 20621
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV20621 |
|---|---|
| Equipment Brand | Zips |
| Equipment Model | Road Service Heavy Duty Smart Body |
| Body Serial Number | UBL042 |
| Body Type | Road Service Body |
| Length | 108" |
More Body Features
| ZRSB-A01092 | 10' Drilled Shelf Channel, Qty. 4 |
|---|---|
| ZRSB202401 | Heavy Duty Road Service Smart Body |
|
|
Warning Decal Kit |
|
|
2" X 3.5" Red Reflector, Qty. 4 |
|
|
2" X 3.5" Amber Reflector, Qty. 4 |
|
|
36" LED Light Strips for Toolboxes, Qty. 4 |
|
|
Super-LED 1000 Lumen Perimeter Enhancement Light |
|
|
Micro Pioneer Work Light, Qty. 6 |
|
|
100 Amp Circuit Breaker |
| ZRSB-F04202 | Polished Stainless Steel Fenderette, Qty. 2 |
|
|
0 Series Amber LED Marker Lights, Qty. 8 |
|
|
0 Series Red LED Marker Lights, Qty. 9 |
|
|
M6 Series Amber LED Lights, Qty. 6 |
|
|
Back Up Alarm |
|
|
48" LED Light Strips, Qty. 15 |
|
|
M6 Series LED Stop/Turn/Tail Lights, Qty. 2 |
|
|
Stainless Steel Door Guard Kit |
|
|
Aluminum Deck Plate Trim For Front Of Body |
|
|
Rear Corner Aluminum Deck Plate Steps |
|
|
Zip's Logo 17.5" X 24" Rubber Mud Flaps |
|
|
Push On Trim Edge, Qty. 2 |
| ZRSB Roll-Up Doors | Roll Up Doors Upgrade In Lieu Of Swing Doors |
|
|
Power Door Lock Upgrade |
|
|
3/4" Amber LED Round Light On Dash |
| SA-Ping | SafeAll PING Advanced Road Warning System |
|
|
Reel Craft Air Hose Reel with 3/4" X 50' Hose |
|
|
Reel Craft Electric Cord Reel with 50' Cord |
|
|
American Eagle 2 Drawer Toolbox |
| AE8463 | American Eagle 8 Drawer Toolbox |
|
|
25" Adjustable Shelf Kitwith Dividers |
|
|
6 Slot Hose Holder |
|
|
120" Adjustable Shelf |
|
|
20" Dividers, Qty. 10 |
|
|
37" X 45" Cargo Net, Qty. 2 |
|
|
49" X 17.5" Adjustable Shelf Kit with Dividers |
| ZRSB-FUEL TRANSFER | Fuel Transfer/Pump Kit with 55 Gallon Fuel Tank |
|
|
Universal Sending Unit with Remote Gauge |
|
|
Fuel Gauge Flow Meter |
|
|
55 Gallon Diesel/Oil Tank |
|
|
Fuel Nozzle Hanger Bracket |
| AGYSW3/4X50 | 3/4" X 50' Fuel Transfer Pump Suction Hose |
|
|
Hose & Jumper Cable Storage Hanger, Qty. 2 |
|
|
Air-N-Arc 300H Power System |
|
|
50' Electrode Side Welding Cable |
|
|
50' Ground Side Welding Cable |
|
|
18' Van Air Remote Control Harness |
|
|
Oil Reservoir Tank For Van-Air-4-In-1 |
| SYNERGY SYNTHETIC | Synergy Synthetic AXR Premium Arctic Hydraulic Fluid |
| ZRSB-BATTERY2 | 2nd Battery Option |
|
|
Goodall 25' Clamp To Plug-In 1 Gauge Jumper Cable |
|
|
Goodall Premium 25' Jumper Cable Kit |
|
|
Garbage Can Holder Brackets, Qty. 2 |
|
|
Galvanized 6 Gallon Trash Cans, Qty. 2 |
|
|
Brake Chamber Holder, 4 Hole, Floor Mounted |
|
|
Torch Tank Holder Bracket |
|
|
Convert-A-Ball Holder Bracket |
|
|
Shop Towel Holder Bracket |
|
|
Tork ShopMax Centerfeed Shop Towels |
|
|
Hitch Receiver Holder Bracket |
|
|
6 Aerosol Can Holder |
|
|
Cheetah Air Bomb Holder Bracket |
|
|
Holder For RSB Floor Jack |
|
|
Pry Bar & Sledge Hammer Holder Bracket, Holds 5 Tools |
|
|
Torch Kit |
|
|
57" Scene Light Extension Pole |
|
|
Whelen Pioneer Plus Scene Light |
| PTO-Hot Shift-L, CS6B-A6705-S1KP | Hot Shift PTO |
| G2-60-1342-EA27 | Tommy Brand Lift Gate with Galvanized Frame, 57" X 27" |
|
|
Lift Gate Remote Control Pendant |
|
|
10' Horizontal Mount E-Track, Qty. 2 |
|
|
2" X 12' E-Track Ratchet Straps, Qty. 2 |
| RSB-Whelen-Core | Whelen Core System For Zip's RSB |
| C399 | WeCanX Cencom Core Control Module |
| CCTL8LM | Whelen WeCanX 6 Button Control Heads, Qty. 2 |
| CCTL7 | WeCanX 21 Button Control Head |
| ZSB-WT1755 | 5.5" Steel Wilton Brand Big Body Vise |
|
|
12.6' Xtend+Climb Pro Series Telescopic Ladder, 32" Tall When Closed |
| ZRSB-AH464 | Auxiliary Heater For LH & RH Side Toolboxes |
|
|
Rear Vision Camera System with 5" LCD Monitor |
| ZRSB HITCH | Hitch Mount Bracket |
|
|
2" Receiver Tube |
|
|
7 Wire Female RV Style Plug |
| ZRSB-STEP24 | 24" Folding Step |
|
|
5# Fire Extinguisher with Vehicle Bracket |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
Chassis Specs
| Stock Number | NV20621 |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | International |
| Model | MV-X |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 1277 |
| Transmission | Allison 2200RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 8,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 19,000# |
| Cab To Axle | 108" |
| Wheel Base | 201" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 H HSR2 SA (Continental), Rear Tires: 255/70R22.5 H HDR (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1HTEUMML2SS321408 |
More Chassis Features
WARRANTY Standard for MV Series, Effective with Vehicles Built July 1, 2017 or Later, CTS-2020A
SRV CONTRACT, EXT CMS ENG/AFTR {Cummins} To 60-Month/300,000 Miles (480,000 km), Extended Cummins B6.7 Engine Coverage, Protection Plan 1 And After-Treatment, (Truck Application Only)
Color: BLACK
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.