2026 Century 1135 35 Ton Rotator Wrecker, Kenworth W900 with 38" Sleeper, 22992
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV22992 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 1135 35 Ton Heavy Duty Rotator Wrecker with Knee Boom |
| Body Serial Number | 11351J254352 |
| Number Of Winches | 3 Total: 2-35K# Planetary Boom, 1-50K# Planetary Drag Winch |
More Body Features
| 124004151 | 2 Stage H-Beam Front Outriggers |
|---|---|
|
|
Large Foot Upgrade For Front Outriggers |
|
|
3" Aluminum Tubular Aero Dynamic Pylon |
| 125003361 | Tri-Axle Body Upgrade |
|
|
36" Aluminum Saddle Style Tunnel Toolbox |
|
|
Bolt On Shackle Hanger Kit, 5 Piece |
| 50005024 | Chain Rack For 36" Saddle Style Tunnel Toolbox |
|
|
Attachment Storage For Tunnel Toolbox |
|
|
Quad Snatch Block Rack, Holds 4 |
|
|
Trailer King Pin Loop Storage Kit |
|
|
Air & Electrical Storage Bracket |
| CT7641R8 | CTech Premium 8 Drawer Toolbox |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
|
|
Muncie Dual Action Air Shift PTO |
| 12-50016277 | Double Action PTO Manual Override |
| 50016834 | GS Raptor System For Rotators Upgrade |
|
|
Crosby-McKissick 12 Ton Snatch Blocks, Qty. 4 |
|
|
King Pin Tow Plate |
|
|
1/2" Foundry Hook & Hardware, Qty. 2 |
|
|
3/8" X 8' Red Rim Slings, 3,500# WLL, Qty. 4 |
|
|
3/4" X 8' Red Rim Slings, 13,700# WLL, Qty. 4 |
|
|
5/8" X 8' Red Rim Slings, 10,280# WLL, Qty. 4 |
|
|
Screw Pin Shackle Kit: 2) 1.25" Master Links, 2) 1", 6) 1.25", 2)1.5" Screw Pin Shackles |
|
|
Endless Loop Sling Package: 2) 4' Yellow, 2) 6' Yellow, 2) 8' Red, 2) 12' Red, 2) 12' Blue, 2) 16' Blue |
|
|
Heavy Duty Chain Kit: 5/16" X 10' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2,5/16" X 20' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 3/8" X 10' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2,3/8" X 20' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2,1/2" X 10' G100 Chain with Grab Hook, Qty. 2,1/2" X 20' G100 Chain with Grab Hook, Qty. 2,5/16"-3/8" Load Binders, Qty. 2,5' Trailer Plate & Frame Rail Chain, Qty. 2 |
|
|
Whelen 72" 20 Head Dual Layer LED Light Bar |
|
|
Whelen 10" X 10" LED Micro-Edge Pods, Pair |
|
|
Whelen M6 Series Ambler/Clear LED Lights, Qty. 14 |
| 50003300 | Lumitec Motorized Articulating Boom Lamp |
| 50003172 | Lumitec LED H120 Light Kit, Qty. 2 |
|
|
Hella LED Underlift Mounted Lights, Pair |
|
|
Pylon Work Lights, Pair |
|
|
Work Lights Mounted On Top Of Tailboard, Pair |
|
|
70MM Work Lights Mounted Under Tailboard, Pair |
|
|
Maxxima 1.25" Round Marker Lights, Qty. 32 |
|
|
LED Slimline Stop/Turn/Tail Lights Mounted On Pylon, Qty. 2 |
|
|
Halo Effect 6" LED Amber Oval Marker Lights, Qty. 4 |
|
|
LED Side Light Strobe Kit, Pair, Qty. 2 |
|
|
Zip's Logo Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
|
|
Knee Boom Underlift Upgrade |
|
|
Spade Attachment For H-Beam Outriggers |
|
|
Under Body Mount Bracket For Spade Attachment |
|
|
Offset Chain Hook Adapter, Pair |
|
|
Pintle Hitch Adapter |
|
|
Trailer Ball Attachment |
|
|
Trailer 5th Wheel Adapter |
| 12-07011504 | 5th Wheel Plate Storage Bracket |
|
|
Lift Eye Attachments, Pair |
|
|
U-Bolt Lifting Attachments, Pair |
|
|
2" Heavy Duty Tie Down Straps, Pair |
|
|
Fork For Lifting Hollow Beam Air Ride Axles, Pair |
|
|
Convert-A-Ball Kit |
| 111-60 | Extension Tow Light Cable |
|
|
36" Wireless Tow Light Bar |
| TM-LED Storage | Fabricate & Install Charging & Storage Station For 36" Wireless Tow Light Bar |
| ZP-202739 | Tow Light Bar Storage Tray |
| ZP-SSWHEELTRIM4 | Stainless Steel Wheel Trim Fenderettes |
|
|
Stainless Steel Door Guard Kit For Tunnel Toolbox |
| 50018738 | H-Beam Dress Up Kit |
|
|
Stainless Steel Cylinder Wrap Kit |
|
|
Stainless Steel Door Guard Kit |
| 50005807 | Winch Bucket Dress Up Kit |
|
|
Stainless Steel Trim For Knee Boom |
| 50003377 | Front H-Beam Side D-Ring Kit |
|
|
High Hat Kit |
|
|
Lift Axle Hub Kit |
| 50007264 | Dual Camera Flush Mount Kit |
|
|
A/C Inverter Kit |
|
|
Seamless Toolbox Material |
|
|
12.5' Telescopic Ladder |
| NON-INVENTORY PART | Visor, Window Chops & Bumper From Ripley Customs |
|
|
Goodall Start All 12V Jump Pack |
|
|
Air Coupler Kit |
|
|
SafeAll Remote Brake Assist |
| ZP-202559 | Driveline Buddy Storage Bracket, Qty. 2 |
|
|
SafeAll Drive Line Pro |
|
|
SafeAll Armor Angles, Pair |
|
|
12" X 24' 2 Ply Recovery Strap, 26,900# WLL, Qty. 2 |
|
|
3/4" X 200' Synthetic Winch Lines, 14,500# WLL, Qty. 2 |
|
|
3/4" X 250' Synthetic Winch Line, 14,500# WLL |
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | Pusher + 2 |
|---|---|
| Stock Number | NV22992 |
| Year | 2026 |
| Make | Kenworth |
| Model | W900 with 38" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 565 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 44 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO20918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 4.10 |
| GVWR | 85,200# |
| Front Axle Weight Rating | 20,460# |
| Rear Axle Weight Rating | 18,740# Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 216" |
| Wheel Base | 355" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 385/65R22.5 (Michelin), Pusher Tires: 385/65R22.5 (Michelin), 1st Rear Tires: 11R24.5 (Michelin), 2nd Rear Tires: 11R24.5 (Michelin) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NKWX4TX2TR222978 |
More Chassis Features
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/USB/MP3/XM Satellite/Touch Screen Stereo Radio
Leather Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests & Heated Seat
Leather Air Ride High Back Passenger Set w/LH Arm Rest & Heated Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Sun Visor
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror/RH Peep Window
LH & RH Cab Mounted Spot Lights
RH 90 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH 50 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH & RH Vertical Exhaust Stacks
Remote Keyless Entry
Cobra 29 WX NW ST CB Radio
Engine Block Heater
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hook
Color: RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.