2026 Century Steel 10 Series Car Carrier, Freightliner M2, 23443
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23443 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ST10C2H246030 |
| Body Type | 10 Series |
| Length | 22' |
| Number Of Winches | 1 8K# Worm |
More Body Features
| LCGDP | 3/16" Heavy Duty Diamond Deck Plate |
|---|---|
| 9-Wire Loop | 9 Wire Deck Loop Harness |
| UNDERBODYTIEDOWN | Under Body Flat Tie Down Bar |
| LCGRFRSTR | Removeable Steel Tube Side Rails |
| LCGBBGS12 | Galvanized Sub-Frame Upgrade |
| 11_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package |
|
|
54" Tall Deck Mounted Cab Guard |
|
|
48" X 18" X 18" Steel Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Sliding Drawer System |
| BA500-LED-R | 1/2" Round LED PTO Warning Light |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
| PTO-Hot Shift-L, CS6B-A6705-S1PP | Muncie Hot Shift PTO |
| LCGWCMS | Manual Shift Winch Clutch Release |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 1 Function Air Shift Remote Control: Winch In/Out |
|
|
SafeAll 30" V-Strap with 15" J-Hooks |
| ZTC-15JGH10 | Grade 70 5/16" X 10' Chains with 15" J-Hooks, Qty. 2 |
|
|
SafeAll 14' 8 Point Tie Down Kit |
|
|
ECCO 16 Series LED Amber Light Bar with Stop/Turn/Tail/Flood |
|
|
Maxxima Model 40 LED Work Lights For Winch Work & Hook Up Lights, Qty. 4 |
|
|
36" LED Light Strips, Qty. 2 |
| 4-FR-Panel | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
| 12-0940193 | Century Galvanized Mud Flap or Front Splash Guard Kit |
|
|
Anti-Sail Mud Flap Bracket |
|
|
30" Zip's Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
| LCGSTLARM | Slide In Steel Tube L-Arms, Pair |
|
|
Tow Mate 22" Wireless Tow Light Bar |
|
|
Zip's Built Garbage & Gas Can Holder with Built In Step |
|
|
Zip's Built Garbage & Gas Can Holder with Built In Step |
|
|
4" Wide Safety Walk, Qty. 2 |
|
|
Red 2 Gallon Gas Can, Qty. 2 |
|
|
AWD 4 Gallon Galvanized Trash Can with Lid, Qty. 2 |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
| ZP-LCG-G Shovel Kit | Galvanized Broom & Shovel Kit |
|
|
18" Broom w/Fiberglass Handle |
|
|
Square Point Long Handle Shovel |
|
|
SafeAll Custom Galvanized Broom & Shovel Holder |
Chassis Specs
| Stock Number | NV23443 |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 4 |
| Transmission | Allison 2100RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 8,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 19,000# |
| Cab To Axle | 150" |
| Wheel Base | 216" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 255/70R22.5 HSR2SA (Continental), Rear Tires: 255/70R22.5 HDR (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FVACWFC7THWR5586 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/XM Satellite Stereo Radio
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Vinyl 2 Man Bench Toolbox Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
2.5# Fire Extinguisher
Chrome Bumper/Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH & RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tanks
6 Gallon DEF Tank
Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Vinyl Flooring
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.