2026 Holmes Detachable Towing Unit DTU, 2022 Peterbilt 389 Road Tractor with 48" Sleeper, 23210
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | UV23210 |
|---|---|
| Equipment Brand | Holmes |
| Equipment Model | Detachable Heavy Duty Towing Unit DTU |
| Body Serial Number | DTU3C260968 |
| Body Type | Detachable Towing Unit |
| Number Of Winches | 1 20K# |
More Body Features
| DTU G2 HOLMES | Holmes Detachable Towing Unit Includes: 20K# Winch, Fork Holders, 5 Pair Forks, Hook End Caps, Safety Chains and Front Standing Legs |
|---|---|
| FC-51-12SAE | Flow Control Valve |
| 50012906 | DTU LH & RH Side Toolboxes with 3 Horizontal Doors/Side |
|
|
12 Function Wireless Remote Control Upgrade |
|
|
36" Wireless Tow Light Bar |
| TM-LED Storage | Fabricate & Install Storage Bracket & Charging Station For Tow Light Bar |
|
|
Hella LED Underlift Mounted Lamps, Pair |
|
|
Service Gladhand, Blue |
|
|
Emergency Gladhand, Red |
|
|
Phoenix 12 Position Junction Box, Qty. 2 |
|
|
ECCO LED Work Lights, Qty. 2 |
|
|
SafeAll Versa White/Amber LED Warning Lights, Qty. 2 |
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | Pusher + 2 |
|---|---|
| Stock Number | UV23210 |
| Year | 2022 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 389 with 48" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 605 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 137671 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO18918B 18 Speed |
| GVWR | 80,000# |
| Front Axle Weight Rating | 20,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 142" |
| Wheel Base | 294" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 425/65R22.5 16/32", Pusher Tires: 295/75R22.5 17/32", 1st Rear Tires: 11R24.5 30/32", 2nd Rear Tires: 11R24.5 23/32" |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1XPXP4EXXND788310 |
More Chassis Features
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/USB/MP3 Stereo Radio
Leather Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Leather Air Ride High Back Passenger Seat w/LH Arm Rest
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring w/Rubber Mats
Chrome Bumper/Grille
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Spot Mirrors
RH Down View Mirror/RH Peep Window
LH 75 Gallon Aluminum Tank
RH 150 Gallon Aluminum Fuel Tank
Dual Vertical Exhaust Stacks
Engine Block Heater
Stainless Steel Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Extra Lights Mounted On Air Cleaners, In Grille, UnderDoors/Sleeper
Cobra 29 NW LTD Classic CB Radio
Fire Extinguisher
Front Tow Hook
Cabinets In Sleeper
Closet
Sleeper Climate Controls
Exterior Grab Handles On Cab & Back Of Sleeper
Air Shift PTO
Wet Kit
Fiberglass Fenderettes
Rear Wheels Stainless Steel Full Fenders
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.