2027 Century 9055XL 50 Ton Wrecker, Peterbilt 589 with 58" Sleeper, 23367
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23367 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | 9055XL 50 Ton Heavy Duty Wrecker with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ??? |
| Number Of Winches | 2 50K# Planetary 2-Speed Winches |
More Body Features
| 125957301 | 9055XL Boom Upgrade |
|---|---|
| 125003204 | 204" CB Tri-Axle Aluminum Body Upgrade |
|
|
Pass Thru Universal Aluminum Box |
|
|
8 Drawer Toolbox For Heavy Duty Integrated Wreckers |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
| 828S-U6810-D12X | Muncie Dual Action PTO |
|
|
Manual Override PTO Kit |
| 124002796 | Backlit Controls |
| 50015594 | Tailboard Control Panel |
|
|
Extendable Rear Hydraulic Leg Upgrade |
|
|
Zip's Custom Snatch Block & Chain Holder, Qty. 3 |
|
|
Crosby McKissick Evolution 15 Ton Snatch Block, Qty. 2 |
|
|
Crosby McKissick Evolution 12 Ton Snatch Block, Qty. 2 |
|
|
Endless Loop Sling Package: 2) 4' Yellow, 2) 6' Yellow, 2) 8' Red, 2) 12' Red, 2) 10' Blue, 2) 16' Blue |
|
|
Screw Pin Shackle Kit: 2) 1.25" Master Links, 2) 1", 6) 1.25", 2)1.5" Screw Pin Shackles |
|
|
Shackle Hanger Kit |
|
|
Heavy Duty Chain Kit: 5/16" X 10' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 5/16" X 20' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 3/8" X 10' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 3/8" X 20' G80 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 1/2" X 10' G100 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 1/2" X 20' G100 Chain with Grab Hook, Qty. 2, 5/16"-3/8" Load Binders, Qty. 2, 5' Trailer Plate & Frame Rail Chain, Qty. 2 |
|
|
Dual Hole Tie Down Kit For Use With Offset Fork Holder Kit |
|
|
38" Extreme 3" Aluminum Aero Dynamic Pylon |
|
|
Whelen 72" 20 Head Amber LED Dual Layer Light Bar |
|
|
Whelen 10" X 10" LED Micro-Edge Pods, Pair |
|
|
Whelen M6 Series Amber/White LED Lights, Qty. 10 |
|
|
M6V2 V-Series 2-In-1 Combination Warning/Perimeter Lights, Qty. 8 |
|
|
LED Flashing Warning Door Light Kit |
|
|
Pylon Work Lights, Pair |
|
|
70MM Work Lights Mounted Under Tailboard, Pair |
|
|
Hella LED Underlift Mounted Lights, Pair |
|
|
Work Lights Mounted On Top Of Tailboard, Pair |
|
|
LED Slimline Lights For Stop/Turn/Tail, Qty. 2 |
| 50007893 | Dura Glow LED Light Strip |
|
|
Zip's Logo 24" Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
| COACH | "Coach" Low Rider Under Lift Upgrade |
|
|
2" Heavy Duty Tie Down Straps with Cordura Sleeves, Pair |
|
|
Fork For Lifting Hollow Beam Air Ride Axles, Pair |
|
|
U-Bolt Lifting Attachments, Pair |
|
|
Lift Eye Attachments, Pair |
|
|
5" x 5" Crossbar Riser Brackets, Pair |
|
|
Offset Chain Hook Adapter, Pair |
|
|
4" Fork Riser, Pair |
|
|
Fork Reducer, Pair |
|
|
Trailer King Pin Loop Storage Kit |
|
|
25K# Tire Lift |
|
|
Tire Lift Storage Brackets |
| ZP-SSWHEELTRIM4 | Stainless Steel Wheel Trim Fenderettes |
|
|
Stainless Steel Cylinder Wrap Kit |
| 50021284 | Stainless Steel Tailboard Trim |
|
|
Stainless Steel Door Guard Kit |
|
|
LED Polystinger Rechargeable Flashlight |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
5# Fire Extinguisher with Vehicle Bracket |
| 50007264 | Dual Camera Flush Mount Kit |
| PW-INSIDE-SPLATTER | Splatter Paint For Inside Toolboxes |
|
|
Seamless Toolbox Material |
|
|
A/C Inverter Kit |
| 50019338 | Front Axle Cover Kit, Pair |
| 50019342 | Rear Axle Cover Kit, Pair, Qty. 3 |
|
|
Air Line & Electrical Storage Kit |
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | Pusher + 2 |
|---|---|
| Stock Number | NV23367 |
| Year | 2027 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 589 with 58" Sleeper |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | X15 |
| Horsepower | 565 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO20918B 18 Speed |
| Axle Ratio | 3.91 |
| GVWR | 82,000# |
| Front Axle Weight Rating | 19,840# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Pusher + 23,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 204" |
| Wheel Base | 354" |
| Brake Type | Air Disc Brake |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: 385/65R22.5 HAC3 (Continental), Pusher Tires: 385/65R22.5 HAC3 (Continental), 1st Rear Tires: 11R24.5 HDL2 DL+ (Continental), 2nd Rear Tires: 11R24.5 HDL2 DL+ (Continental) |
| Wheels | High Polish Alcoa Aluminum |
| VIN | ??? |
More Chassis Features
Air Compressor/Air Conditioning/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/USB/MP3/XM Satellite/Touch Screen Stereo Radio
Leather Air Ride High Back Driver Seat with Arm Rests & Heated Seat
Leather Air Ride High Back Passenger Set with LH Arm Rest & Heated Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Stainless Steel Sun Visor
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
RH Down View Mirror
LH & RH Cab Mounted Spot Lights
RH 90 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH 70 Gallon Aluminum Fuel Tank
LH & RH Vertical Exhaust Stacks
Remote Keyless Entry
Cobra 29 WX NW ST CB Radio
Engine Block Heater
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hook
Fire Extinguisher
Safety Warning Triangle Kit
Fog Lights
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.