2027 Century Aluminum 20 Series Conventional 4 Car Carrier, Freightliner M2, 23315
Miles: 3
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23315 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Aluminum Rollback Conventional 4 Car Carrier with Wheel Lift |
| Body Serial Number | ??? |
| Body Type | 20 Series |
| Length | 30' |
| Number Of Winches | 3 Total: Bed: 2 8K# Worm, Top Rack: 1 8K# Planetary |
More Body Features
| 12_Chain_Lock_4Car | Aluminum Key Slot Package |
|---|---|
| LCGMA0139P | 2 Additional Key Slots, Qty. 2 |
|
|
72" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Sliding Drawer System, Qty. 2 |
| ZP-TBSD-DK3624 | Toolbox Sliding Drawer Divider Kit, Qty. 2 |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
|
|
Muncie Hot Shift PTO |
| LCG2040DAS | Dual Air Shift Winch Free Spool Controls |
|
|
SafeAll 3 Function Proportional Remote Control: Winch In/Out, Winch In/Out, Winch In/Out |
|
|
V-Chain Assembly, Qty. 3 |
|
|
Grade 70 J-Chains w/15" Hooks & 5/16" X 10' Chains, Qty. 4 |
|
|
8 Point Tie Down System, Qty. 3 |
|
|
SafeAll Versa 4 Series Amber/White LED Lights, Qty. 6 |
|
|
Maxxima LED Work Lights, Qty. 6 |
|
|
60" LED Light Strips For Toolboxes, Qty. 2 |
| 4-FR-Panel | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
|
|
30" Zip's Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
| Chevron_Drop_In | Steel Tube Drop-In L-Arms, Pair |
| SA-Striker | SafeAll Striker 22" Wireless Tow Light Bar |
| That 22.5 KW/Pete AB | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Fire Extinguisher Mount |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Rear Vision Camera System with 5" LCD Monitor |
| Live Air | Air Supply Run From Tank To Tailboard |
|
|
Flexzilla 1/4" X 50' Air Hose Kit |
Chassis Specs
| Number Of Rear Axles | 2 |
|---|---|
| Stock Number | NV23315 |
| Year | 2027 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | L9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 3 |
| Transmission | Allison 3000RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.33 |
| GVWR | 53,300# |
| Front Axle Weight Rating | 13,300# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# Each Rear |
| Cab To Axle | 206" |
| Wheel Base | 272" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: Continental HS3 ECO Plus 295/60R22.5, Rear Tires: Continental HDR 255/70R22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FVHCYFE6VHXE9440 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Dryer/Air Horn
AM/FM/Bluetooth/USB Stereo Radio
Cloth Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Cloth 2 Man Bench Passengers Seat
Remote Keyless Entry
Remote Keyless Entry
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Chrome Grille
Engine Block Heater
Stainless Steel Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH & RH 50 Gallon Polished Aluminum Fuel Tanks
Cab Roof Marker Lights
5# Fire Extinguisher
RH Down View Mirror
Color: WHITE
Cab Roof Marker Lights
5# Fire Extinguisher
RH Down View Mirror
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.