2027 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, SP9000 Side Puller, Freightliner M2EC, 23349
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23349 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift-Dock Stabilizer Combination |
| Body Serial Number | ST12L2C260953 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 21' 6" |
| Number Of Winches | 2 Total: 1 12K# DP Worm Bed Winch, 1 9K# WARN Planetary SP Winch |
| Side Puller | SP-9000K - In The Ditch SP9000 Side Puller |
More Body Features
| LCGDP | 3/16" Diamond Plate Deck Plate |
|---|---|
| LCGRFSTR | Removeable Steel Tube Side Rails |
| LCGBBGS12 | Galvanized Sub-Frame Upgrade |
| 15_CHAINLOCK_S_DECKC | 15 Deck Centered Chain Lock Package |
|
|
60" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Premium Adjustable Full Toolbox Shelf Kit |
|
|
Zip's Built Sliding Drawer System |
| ZP-TBSD-DK6024 | Toolbox Drawer Divider Kit |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
| PTO-Hot Shift-L | Hot Shift PTO |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 2 Function Air Shift Remote Control: Bed Winch In/Out, Side Puller Winch In/Out |
|
|
60" In The Ditch Pylon For Side Puller |
| EN60x8 | 8' Green Round Sling, 5,300# WLL, Qty. 2 |
| EE4X30 | 4" X 30' Flat Recovery Strap |
|
|
Shackles, Qty. 6 |
| 70637133 | Web Shackles, Qty. 2 |
|
|
5/16" X 1.5' G80 Chain with Alloy Grab Hooks |
| 11-516G814 | 5/16" X 14' G80 Chain with Alloy Grab Hooks |
|
|
Roll King Recovery Tool |
|
|
5/16" X 10' G80 Chains, Qty. 2 |
| WM-4Buckle | Wreckmaster 4" Buckle with Tailboard Transformer |
| 11-38G810 | 3/8" X 10' G80 Chain with Alloy Grab Hooks |
|
|
4 Ton Snatch Block with Chain and Grab Hook |
|
|
4 Ton Snatch Block |
| ZP-SP-DUAL REAR | Dual Rear Controls For Side Puller |
| ZP-SPTRIM-ITD-US60 | Stainless Steel Pylon Trim |
|
|
V-Chain Assembly |
|
|
Grade 70 5/16" X 10' Chains with 15" J-Hooks, Qty. 2 |
|
|
8 Point Tie Down System |
|
|
Feniex Quantum LED Light Bar with Stop/Turn/Tail/Flood/Alley |
|
|
SafeAll Versa 4 Series Amber/White LED Warning Lights, Qty. 6 |
|
|
Maxxima 40 LED Work Lights, Qty. 4 |
|
|
ECCO LED Flood Lights, Qty. 4 |
|
|
48" LED Strip Lights For Toolboxes, Qty. 2 |
| 4-FR-Panel | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
| 12-0940193 | Century Galvanized Mud Flap Or Front Splash Guard Kit, Pair |
| That 22.5 KW/Pete AB | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Zip's Built LH Garbage & Gas Can Holder with Step |
|
|
Zip's Built RH Garbage & Gas Can Holder with Step |
|
|
Yellow ITI Car Carrier Skate Kit: Automotive Skate Kit, 4 Pc, Control Arm Skate, Height Extender For Control Arm, Axle Tube Height Extender |
| ZP-LCG-G Shovel Kit | Galvanized Broom & Shovel Kit |
|
|
18" Broom w/Fiberglass Handle |
|
|
Square Point Long Handle Shovel |
| ZP-CBSH-LCG-DUAL-G | Galvanized Broom & Shovel Holder |
| DB-DK | Black Dri-Dek For Toolboxes |
| Live Air | Air Supply Run From Tank |
|
|
3/8" X 50' Flexilla Air Hose |
Chassis Specs
| Stock Number | NV23349 |
|---|---|
| Year | 2027 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2EC |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 5 |
| Transmission | Allison 2100RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 18,000# |
| Cab To Axle | 150" |
| Wheel Base | 241" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: HSR2SA 255/70R22.5 (Continental), Rear Tires: HDR 255/70R22.5 (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1FVACWFC8VHXE9332 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/XM Satellite Stereo Radio
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Fixed Vinyl High Back Passenger Seat
Full Width Vinyl Bench Rear Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
2.5# Fire Extinguisher
Chrome Bumper/Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH & RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tanks
6 Gallon DEF Tank
Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Vinyl Flooring
Color: BLACK
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.