2027 Century Steel 12 Series LCG™ Car Carrier, SP9000 Side Puller, Kenworth T280, 23464
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23464 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift-Dock Stabilizer Combination |
| Body Serial Number | ST12L2C260954 |
| Body Type | 12 Series LCG™ |
| Length | 21' |
| Number Of Winches | 1 12K# DP Planetary-Bed, 1 9K# WARN Planetary-Side Puller |
| Side Puller | SP9000-K - In The Ditch SP9000 Side Puller with Hydraulic Stiff Legs & Flipper Feet |
More Body Features
| SA-STRIKER -22" Wireless Tow Light Bar with Stop/Turn/Tail/Warning/Work Lights | |
| LCGDP | 3/16" Diamond Plate Deck Plate |
| LCGRFRSTR | Removeable Steel Tube Side Rails |
| LCGBBGS12 | Galvanized Sub-Frame Upgrade |
| 15_CHAINLOCK_S_DECKC | 15 Deck Centered Chain Lock Package |
|
|
60" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Premium Adjustable Half Toolbox Shelf Kit |
|
|
Zip's Built Sliding Drawer System |
| ZP-TBSD-DK6024 | Toolbox Drawer Divider Kit |
| BA500-LED-R | 1/2" Round LED PTO Warning Light |
| PTO-Hot Shift-L | Hot Shift PTO |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
|
|
SafeAll Wireless Proportional 6 Function Air Shift Remote Control: Bed Winch In/Out, Bed In/Out, Bed Up/Down, Wheel Lift Up/Down, Wheel Lift In/Out, Side Puller Winch In/Out |
|
|
70" In The Ditch Pylon For Side Puller |
|
|
SP9000 Side Puller Dress Up Kit |
| ZP-SP-DUAL REAR | Dual Rear Controls For Side Puller |
| EN60x8 | 8' Green Round Sling, 5,300# WLL, Qty. 2 |
| EE4X30 | 4" X 30' Flat Recovery Strap |
|
|
Shackles, Qty. 6 |
| 70637133 | Web Shackles, Qty. 2 |
|
|
5/16" X 1.5' G80 Chain with Alloy Grab Hooks |
| 11-516G814 | 5/16" X 14' G80 Chain with Alloy Grab Hooks |
|
|
Roll King Recovery Tool |
| WM-4Buckle | Wreckmaster 4" Buckle with Tailboard Transformer |
| 11-38G810 | 3/8" X 10' G80 Chain with Alloy Grab Hooks |
|
|
4 Ton Snatch Block with Chain and Grab Hook |
|
|
4 Ton Snatch Block |
| ZP-202785 | Step/Anchor Point For SP9000, Pair |
|
|
Grade 70 30" X 5/16" V-Chain Assembly |
|
|
Grade 70 5/16" X 10' Chains with 15" J-Hooks, Qty. 2 |
|
|
SafeAll 14' 8 Point Tie Down Kit |
|
|
Feniex Quantum LED Light Bar with Stop/Turn/Tail/Flood/Alley |
|
|
ECCO LED Flood Lights, Qty. 4 |
|
|
Maxxima 40 LED Work Lights, Qty. 4 |
|
|
48" LED Strip Lights For Toolboxes, Qty. 2 |
| 6-KW-PANEL | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
| 12-0940193 | Century Galvanized Mud Flap Or Front Splash Guard Kit, Pair |
|
|
30" Zip's Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
| That 22.5 KW/Pete AB | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
2# 8oz Rechargeable Dry Chemical Fire Extinguisher |
|
|
Fire Extinguisher Mount |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
Zip's Built LH Garbage & Gas Can Holder with Step |
|
|
Zip's Built RH Garbage & Gas Can Holder with Step |
|
|
Qty. 2, 4 Gallon Trash Cans w/Lids |
|
|
Qty. 2, 2 Gallon Gas Cans |
|
|
4 Piece Tire Skate Kit, Control Arm Skate, Height Extender For Control Arm, Axle Tube Height Extender |
| ZP-LCG-G Shovel Kit | Galvanized Broom & Shovel Holder |
|
|
18" Broom w/Fiberglass Handle |
|
|
Square Point Long Handle Shovel |
| Live Air | Air Supply Run From Tank |
|
|
1/4" X 50' Flexilla Air Hose |
Chassis Specs
| Stock Number | NV23464 |
|---|---|
| Year | 2027 |
| Make | Kenworth |
| Model | T280 |
| Engine Make | Paccar |
| Engine Model | PX-7 |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage | 11 |
| Transmission | Allison 2500RDS Automatic |
| Axle Ratio | 4.88 |
| GVWR | 26,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 20,000# |
| Cab To Axle | 144" |
| Wheel Base | 212" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Exhaust Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: HSR2 SA 255/70R22.5 (Continental), Rear Tires: HDR 255/70R22.5 (Continental) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | 1NK3HM6XXVJ246006 |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/CD/Weather Band/Bluetooth/iPod Interface/USB Stereo
Radio/Auxiliary Inputs
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Vinyl 2 Man Passengers Bench Toolbox Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH 50 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH Down View Mirror
Base Warranty - Paccar PX-7 Engine: 24 Months / 250,000 miles / 402,336 km / 6,250 Hours
Base Warranty - Standard Service medium Duty: 12 Months / Unlimited Miles & km
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.