2027 Century Steel 16 Series LCG™ Car Carrier, International MV, 23362
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23362 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Wheel Lift-Dock Stabilizer Combination |
| Body Serial Number | ??? |
| Body Type | 16 Series LCG™ |
| Length | 25' |
| Number Of Winches | 1 15K# DP Planetary |
More Body Features
| Trailer Pkg Remount | Remount Air & Electrical Hook Ups To Tailboard |
|---|---|
| LCGDP | 3/16" Heavy Duty Diamond Deck Plate |
| LCGRFRABR | Removeable Aluminum Blade Side Rails |
| LCGBBGS16 | Galvanized Sub-Frame Upgrade |
| 15_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package |
| DR48OC | Dual Row Center Body 4 Way Chain Locks 48" On Center |
|
|
60" Tall Deck Mounted Cab Guard |
|
|
60" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
48" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Premium Adjustable Full Toolbox Shelf Kit with Dividers |
|
|
Zip's Custom Premium Adjustable Half Toolbox Shelf Kit with Dividers, Qty. 2 |
|
|
Zip's Built Sliding Drawer System |
| ZP-TBSD-DK6024 | Toolbox Drawer Divider Kit |
| BA500-LED-R | 1/2" Round LED PTO Warning Light |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
|
|
Muncie Hot Shift PTO |
| 09013369-1510 | DP 15K# Planetary Winch Upgrade with 1/2" X 50' Cable |
| LCGWCASD | LH & RH Air Shift Winch Clutch Releases |
|
|
SafeAll 3 Function Proportional Remote Control System: Winch In/Out, Bed In/Out, Bed Up/Down |
|
|
Roll Back Tie Down System |
|
|
Feniex Quantum 2.0 60" LED Light Bar |
| EC-ED5051AW | ECCO Amber/White Directional LED Warning Lights, Qty. 2 |
|
|
Whelen M4 Amber/White LED Lights, Qty. 4 |
|
|
ECCO LED Work Lights, Qty. 2 |
|
|
Maxxima 40 LED Work Lights, Qty. 4 |
|
|
48" LED Strip Lights For Toolboxes, Qty. 4 |
| 6-IH | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
| 12-0940193 | Century Galvanized Front Mud Flap Splash Guard, Qty, 2 |
|
|
Zip's Logo 30" Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
|
|
Striker Wireless Tow Light Bar with Stop/Turn/Tail/Work Lights |
| That 22.5 IH AB | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
LED Polystinger Rechargeable Flish Light |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
5# Fire Extinguisher w/Vehicle Bracket |
|
|
In The Ditch 6 Gallon Trash Can Mounts, Qty. 2 |
|
|
AWD 6 Gallon Galvanized Trash Can with Lid, Qty. 2 |
|
|
Skate Kit: Automotive Skate Kit-4 Pc, Control Arm Skate, Height Extender For Control Arm Skate, Axle Tube Height Extender |
| ZP-LCG-G Shovel Kit | Galvanized Broom & Shovel Kit |
|
|
18" Broom with Fiberglass Handle |
|
|
Square Point Long Handle Shovel |
| Live Air | Air Supply Run To Tailboard |
Chassis Specs
| Stock Number | NV23362 |
|---|---|
| Year | 2027 |
| Make | International |
| Model | MV |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | L9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 3000RDS 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.33 |
| GVWR | 33,000# |
| Front Axle Weight Rating | 12,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 21,000# |
| Cab To Axle | 170" |
| Wheel Base | 238" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: J X MULTI Z 275/70R22.5 (Michelin), Rear Tires: J X MULTI Z 275/70R22.5 (Michelin) |
| Wheels | Aluminum |
| VIN | ??? |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/BlueTooth/USB/MP3 Stereo Radio
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat with RH Arm Rest
Vinyl 2 Man Bench Passenger Seat
Power Windows/Door Locks
Cruise Control/Tilt Wheel
Rubber Flooring
Chrome Bumper/Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH 40 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tank
RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tank
Sun Visor w/Marker Lights
Fog Lights
Fog Lights
Color: VIPER RED
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.