2027 Century Steel 16 Series LCG™ Car Carrier, Freightliner M2, 23363
Contact us to explore purchase options
Request Information
Body Specs
| Stock Number | NV23363 |
|---|---|
| Equipment Brand | Century |
| Equipment Model | Steel Rollback Car Carrier with Auto-Grip Wheel Lift-Dock Stabilizer Combination |
| Body Serial Number | ??? |
| Body Type | 16 Series LCG™ |
| Length | 25' |
| Number Of Winches | 1 15K# DP Planetary |
More Body Features
| Trailer Pkg Remount | Remount Air & Electrical Hook Ups To Tailboard |
|---|---|
| LCGDP | 3/16" Heavy Duty Diamond Deck Plate |
| LCGRFRABR | Removeable Aluminum Blade Side Rails |
| LCGBBGS16 | Galvanized Sub-Frame Upgrade |
| 15_CHAINLOCK_S_DECKC | Deck Centered Chain Lock Package |
| DR48OC | Dual Row Center Body 4 Way Chain Locks 48" On Center |
|
|
57" Tall Deck Mounted Cab Guard |
|
|
60" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
48" X 20" X 24" Aluminum Toolboxes, Qty. 2 |
|
|
Zip's Custom Premium Adjustable Full Toolbox Shelf Kit with Dividers |
|
|
Zip's Custom Premium Adjustable Half Toolbox Shelf Kit with Dividers, Qty. 2 |
|
|
Zip's Built Sliding Drawer System |
| ZP-TBSD-DK6024 | Toolbox Drawer Divider Kit |
| TALAMAR ALL SEASON | Talamar All Season Hydraulic Oil |
|
|
Muncie Hot Shift PTO |
| 09013369-1510 | DP 15K# Planetary Winch Upgrade with 1/2" X 50' Cable |
| LCGWCASD | LH & RH Air Shift Winch Clutch Releases |
|
|
SafeAll 3 Function Proportional Remote Control System: Winch In/Out, Bed In/Out, Bed Up/Down |
|
|
Roll Back Tie Down System |
|
|
Feniex Quantum 2.0 60" LED Light Bar |
| EC-ED5051AW | ECCO Amber/White Directional LED Warning Lights, Qty. 6 |
|
|
ECCO LED Work Lights, Qty. 2 |
|
|
Maxxima 40 LED Work Lights, Qty. 4 |
|
|
48" LED Strip Lights For Toolboxes, Qty. 4 |
| 4-FR-Panel | Connect To Factory In Dash Switch Panel |
| 12-0940193 | Century Galvanized Front Mud Flap Splash Guard, Qty, 2 |
|
|
Zip's Logo 30" Rubber Mud Flaps, Qty. 2 |
|
|
Striker Wireless Tow Light Bar with Stop/Turn/Tail/Work Lights |
| That 22.5 KW/Pete AB | Top Hat & Lug Nut Kit |
|
|
LED Polystinger Rechargeable Flish Light |
|
|
Zip's Emergency Warning Triangle Kit |
|
|
5# Fire Extinguisher w/Vehicle Bracket |
|
|
In The Ditch 6 Gallon Trash Can Mounts, Qty. 2 |
|
|
AWD 6 Gallon Galvanized Trash Can with Lid, Qty. 2 |
|
|
Skate Kit: Automotive Skate Kit-4 Pc, Control Arm Skate, Height Extender For Control Arm Skate, Axle Tube Height Extender |
| ZP-LCG-G Shovel Kit | Galvanized Broom & Shovel Kit |
|
|
18" Broom with Fiberglass Handle |
|
|
Square Point Long Handle Shovel |
| Live Air | Air Supply Run To Tailboard |
Chassis Specs
| Stock Number | NV23363 |
|---|---|
| Year | 2027 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | L9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 3000RDS 6 Speed Automatic |
| Axle Ratio | 4.10 |
| GVWR | 33,000# |
| Front Axle Weight Rating | 10,000# |
| Rear Axle Weight Rating | 23,000# |
| Cab To Axle | 170" |
| Wheel Base | 237" |
| Brake Type | Air Brakes |
| Engine Brake | Engine Brake |
| Suspension | Air Ride |
| Tires | Front Tires: HSL 3 295/75R22.5 (Continental), Rear Tires: HDL 3 LTL 295/75R22.5 (Continental) |
| Wheels | Alcoa Polished Aluminum |
| VIN | ??? |
More Chassis Features
Air Conditioning/Air Compressor/Air Horns/Air Dryer
AM/FM/Bluetooth/XM Satellite Stereo Radio
Vinyl Air Ride High Back Driver Seat w/Arm Rests
Vinyl 2 Man Bench Toolbox Passengers Seat
Power Windows/Door Locks
Remote Keyless Entry
Cruise Control
Tilt/Telescopic Wheel
2.5# Fire Extinguisher
Chrome Bumper/Grille
Engine Block Heater
Power/Heated Swing Out Mirrors w/Convex Mirrors
LH & RH 50 Gallon Aluminum Fuel Tanks
6 Gallon DEF Tank
Sun Visor
Cab Roof Marker Lights
Front Tow Hooks
Vinyl Flooring
Color: WHITE
While all information contained in this literature and other advertising has been obtained from sources deemed reliable, neither Zip's Truck Equipment, Inc., or its owners or agents, shall be liable for the correctness of descriptions. This page, as in all printed matter regarding this sale, is merely a guide and subject to additions or deletions. All purchases are based entirely on the personal inspections and/or opinion of the buyer. Please note there are no warranties expressed or implied on used vehicles.