SKU: RR-TT-7-10-IS
0 In Your Cart   →
Go Straight to Checkout
Qualifies for Free Shipping
Description
Tow like a pro with the 42.3" long Compact Single Piece HD Tow Ramp! You know that your customer loves his or her Corvette, Porsche, or other low-to-the-ground car, and you need to show them that it's safe in your hands too. The 1 inch by 5 inch notch in this Tow Ramp enables you to simply fold the rollback down into the notches and drive on up (or hook up the winch) with no worries about your safety or the safety of the car. This compact ramp gives 4.5 inches of lift and has a 5.2-degree angle of approach. It is designed for tires up to 8 inches wide, and it can support up to 2,500 pounds for a total vehicle weight capacity of 10,000 pounds.
  • Sold As: Pair
  • Length: 42-3/10"
  • Width: 10"
  • Height: 4-1/2"
  • Weight: 10 lbs
  • Approach Angle Degree: 5.2°
  • Maximum Capacity: 2,500 lbs
  • Lift Height: 4-1/2"
  • Tab Length: 4"